Riigikaitsekomisjon tõdes Kaitseliidu noorteorganisatsioonide tegevuse arutelu käigus, et noorkotkaste ja kodutütarde tegevuse laiendamist pidurdab rühmajuhtide puudus.

Komisjoni aseesimees Mart Helme oli skeptiline rühmajuhtide värbamisel nende töö tasustamises. „Kui hakkame palka maksma, tõmbame ligi inimesi, kes tahavad seda tööd ainult palga pärast teha,“ ütles Helme.

Talle oponeerisid Johannes Kert, Ain Lutsepp ja Tiit Terik, kes leidsid, et rühmajuhtidele tuleb panustatud aeg kompenseerida. „Igasugune õiglane tasustamine on täiesti normaalne,“ ütles Lutsepp. „Need inimesed on põhitöökohtadega haaratud ja on täiesti loomulik, et vabast ajast tehtav lisatöö tuleb neile kompenseerida.“

„Täna konkureerivad noorsootööga tegelevad organisatsioonid vabatahtlike kaasamisel sellele ajale, mis jääb inimestel üle nende palgatööst ja mida inimesed kõige meelsamini veedaksid  oma perekonnaga,“ rääkis Terik. „On loomulik, et soovides seda aega kasutada oma organisatsiooni huvides, tuleb olla valmis seda kuidagi kompenseerida.“

Kert tegi ettepaneku, et maleva noorsootöö instruktorina võiks kaasata Kaitseväe ohvitsere, kes saaksid sealhulgas hindamatu kogemuse kaitseväelise kvalifikatsiooni tarvis ja oskaksid ka tulevast ajateenijat paremini ette valmistada.

Arutelu käigus tõstatati ka küsimus, kuidas saada noorkotkaste ja kodutütarde tegevuse läbiviimiseks ilma renditasuta ruume. Praegu küsivad koolid vastavalt omavalitsuse kehtestatud hinnakirjale renditasu, mille peale kulub arvestatav hulk napist eelarvest.

Samuti arutati, kuidas kaasata Kaitseliidu noorteorganisatsioonide tegevusse mittekodanikke ja vene keelt emakeelena kõnelevaid õpilasi. Komisjoni liikme Marianne Mikko sõnul ei tohi kedagi diskrimineerida ja kõik soovijad peavad saama noorteorganisatsioonidega liituda.

Komisjonile selgitati, et hetkel on ametis umbes pooltuhat rühmajuhti, kes tegelevad noortega oma vabast ajast ja tasu saamata. Valdavalt on need kaitseliitlased ja tegevväelased. Tegevuse laiendamiseks on aga vaja värvata uusi rühmajuhte. Edaspidi on kavas kaasata üleajateenijaid ja noorsootöö tudengeid.

Kaitseliidu noorteorganisatsioonid pakuvad tegevust umbes 3500 kodutütrele ja 3200 noorkotkale. Lisaks saab ligi 5000 õpilast koolis riigikaitseõpet. Hetkel on hõlmatud 144 kooli, kuid aastaks 2026 on soov pakkuda võimalust osaleda 270 koolile.

Komisjonile jagasid selgitusi Noorte Kotkaste peavanem Silver Tamm ning Kaitseliidu noorsootöö arendusjuht Anu Allekand.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside