Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Kalev Stoicescu, komisjoni liige Meelis Kiili ja Eesti-Iisraeli parlamendirühma esimees Eerik-Niiles Kross olid sel nädalal visiidil Iisraelis, kus kinnitasid soovi tihendada Iisraeliga suhteid.

Riigikogu esindajad viibisid Iisraelis pühapäevast kuni neljapäevani rahvusvahelise delegatsiooni koosseisus, kuhu kuulusid ka Läti, Leedu, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ameerika Ühendriikide esindajad. Delegatsioon kohtus Iisraeli parlamendi liikmetega ning Välisministeeriumi ja Riikliku Julgeolekunõukogu kõrgete esindajatega, kellelt saadi ülevaade eelmise aasta 7. oktoobri Hamasi rünnakuga seotud asjaoludest ning Iisraeli sõjalise operatsiooni eesmärkidest ja väljavaadetest.

Stoicescu sõnul tõstatasid Eesti ja teiste Balti riikide esindajad kohtumistel Venemaa agressiooniga seotud küsimusi ning tõmbasid paralleele terroristlike Hamasi ja Putini Venemaa vahel. „Iisrael ei ole seni andnud Ukrainale letaalset abi, kuid see võib muutuda,“ ütles riigikaitsekomisjoni esimees.

Tema sõnul juhtisid Eesti esindajad vastuvõtjate tähelepanu ka Iisraelis vabalt edastavatele Venemaa agressiivse propaganda kanalitele, mille edastamine on Euroopas piiratud või keelatud. „Balti riikide ja Iisraeli esindajad leppisid kokku vajaduses tihendada tulevikus omavahelisi kontakte informatsiooni vahetamiseks ja olukorra arutamiseks,“ ütles ta.

Delegatsioon külastas visiidil Hamasi poolt 7. oktoobri hommikul esimesena rünnatud Erezi piiriületuspunkti Gaza sektori põhjaosas ning Kfar Aza kibutsi, samuti Nova kontserdipaika, kus mõrvati ja vägistati sadu inimesi. „Iisraeli sõjalise operatsiooni käigus on vigastada ja surma saanud väga paljud Gaza sektori tsiviilelanikud ning paljud lääneliitlased on Iisraelilt nõudnud tsiviilohvrite minimeerimist nii palju kui võimalik, arvestades operatsiooni iseärasusi ehk Hamasi liikmete peitumist tsiviilelanike sekka,“ ütles Stoicescu.

Tema sõnul ei saa aga märkimata jätta, et Hamasi toetus Gazas ja Jordani jõe läänekaldal on väga kõrge – küsitluste põhjal koguni vastavalt üle 60 ja 80 protsendi. „Palestiinlased peavad mõistma, et Hamas ei koosne vabadusvõitlejatest, vaid jõhkratest terroristidest, kelle eesmärk ei ole normaalselt toimiv oma riik – Palestiina –, vaid inimeste, täpsemalt juutide tapmine,“ ütles Stoicescu. Ta lisas, et palestiinlastel on õigus oma riigile, kuid mitte terroristlikule moodustisele.

Rahvusvaheline delegatsioon külastas visiidi käigus ka Iisraeli kosmosetööstuse tootmisüksuseid, mis toodavad tipptasemel droone, lennukeid, raketisüsteeme, kosmoserakette ja satelliite.

Visiidi korraldas Euroopa ja Iisraeli suhteid edendav organisatsioon European Leadership Network.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside