Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ja komisjoni liige Johannes Kert osalesid täna Tartus Balti Kaitsekolledži iga-aastasel Venemaa-teemalisel konverentsil, kus käsitleti Venemaa geostrateegilisi ambitsioone Ukrainas, Baltikumis ja Lähis-Idas.

Hanso rääkis oma ettekandes, et Venemaa soov on tegutseda jaga ja valitse põhimõttel. “Ma ei tea, kustkohast on tekkinud Moskvas arvamus, et Venemaa peab omama vetoõigust teatud naabrite demokraatlike valikute üle,” kõneles ta.

Hanso sõnul tähtis, et rahvusvaheline õigus kehtiks kõikide jaoks ühtmoodi. „Vastupidine olukord oleks väikeriikide jaoks hukatuslik,“ ütles Hanso. „Demokraatlike riikide jaoks on oluline, et säiliks sõjalise heidutuse võimekus, kuid vähemalt sama oluline on ka moraalne õiglus-vabadused, demokraatia, inimõigused jne. Peame lääneriigina nendest väärtustest juhinduma.”

„Paljud arvavad, et Venemaa revisjonistlik tegevus on regionaalse iseloomuga, kuid nad eksivad,“ rääkis Hanso. „Rahvusvahelise õiguse rikkumisel on selge globaalne mõju ja sellepärast peame Venemaaga seonduvat käsitlema otsustavalt ja põhimõttekindlalt.“

Hanso sõnul üritab Venemaa Gruusiat, Ukrainat ja Montenegrot teel NATOsse takistada. Samuti on tema sõnul väga halb pretsedent, et Venemaa püüab suunata valimisi teistes riikides, näiteks presidendivalimisi USAs. „Kui rahvusvahelistest seadustest eemaldumine muutub normiks, on see meiesuguste väikeriikide jaoks hukatuslik,“ ütles ta.

Hanso rõhutas, et Euroopa peab jätkuvalt toetama nii Ukrainat kui Gruusiat Euroopa Liitu ja NATOsse pürgimisel. Niisamuti ei tohi leevendada Venemaa vastu suunatud sanktsioone enne Minski lepingute täielikku täitmist.

Riigikaitsekomisjoni liige Johannes Kert käsitles oma ettekandes Venemaa geostrateegilisi huve Ukrainas. Pikemalt peatus ta Venemaa huvil Musta mere põhjakaldal. Tema sõnul on Venemaa majanduslikud huvid Ukrainas marginaalsed. „Kindlasti on Venemaal huvi mitte lubada läänestuda Valgevenel ja Ukrainal,“ ütles Kert.

Balti Kaitsekolledži rahvusvaheline Venemaa teemaline konverents tõi Tartusse kokku sõjaväelasi, poliitikuid ja arvamusliidreid Eestist, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Ukrainast, Suurbritanniast, Rootsist, Soomest, Kanadast, Ungarist ja USAst. Teiste seas astusid üles ajakirja The Economist kolumnist Edward Lucas ja Ukraina endine välisminister Volodymyr Ogrysko.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside