Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ütles Eesti Reservohvitseride Kogu konverentsil “Riigikaitseõiguse ja rahvusvahelise sõjaõiguse” peetud avakõnes, et riigikaitseõigus on pidevas arengus ja peab kaasas käima rahvusvaheliste ja riigisiseste arengutega.

„Suuremate torude ja kaugemale laskvate kahurite kõrval on meil vaja määrata ka õiguslik ruum,“ ütles Hanso. „Kõik ei sõltu ainult riigi suurusest, vaid sellest, mis me oma kogemuste ja teadmistega teha suudame.“

Hanso tõdes, et riigikaitse konkureerib ressursi mõttes kõikide teiste elualadega. „Kui me tahame Kaitseväge suurendada, peame vastu seisma ka demograafilistele probleemidele, leidma inimestes üles nende tugevused ja oluliselt paremini ära kasutama ressursi, mis meil riigis on,“ ütles Hanso.  

Hanso viitas, et riigikaitse arengukava vaates peaks nii tegevväelaste kui ka aastas teenistusse kutsustavate ajateenijate arv kasvama ligi 4000ni. Tema sõnul on liiga lihtne täna kaitseväest ära saada ja seetõttu tuleb üle vaadata ajateenistusse võtmise alused. Hanso sõnul tuleb muuta lähenemist paindlikumaks, indiviidi- ja vajadusekesksemaks ning ajateenija motivatsiooni arvestavaks.

Rääkides naiste Kaitseväkke kaasamise teemal ütles Hanso, et Eestis on põhiseaduse järgi üldine riigikaitsest osavõtu kohustus. „Tegelikult meil ei ole õiguslikku alust selleks, et riigikaitses peavad osalema ainult mehed,“ ütles Hanso ja märkis, et eeskuju võiks võtta Norrast ja Rootsist.  

Hanso sõnul on riigikaitseõiguses veel arvestatav hulk vastuseta küsimusi, mida õiguslikult lahendada. Ta nimetas kübervaldkonna, sundkoormiste, kriisiaja ametikohtede, infosõja ja hübriidsõja temaatikat.

Hübriisõja puhul on õiguslikult väga keeruline küsimus, kuidas liitlased sellest aru saavad. Seetõttu on Hanso sõnul ääretult oluline paika panna hübriidsõja defineerimise ruum, et üheselt mõista, mille pealt käivitub artikkel viis.

Hanso tunnustas oma avakõnes reservohvitsere, kes lisaks sõjalistele võimetele panustavad oma teadmiste ja oskustega ka riigikaitseõiguse ja rahvusvahelise sõjaõiguse arengusse.

Fotod konverentsilt. 

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside