Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjon tutvus täna Eesti Kaitsetööstuse Liidu tegevusega ja leidis, et ettevõtetele rahvusvahelises konkurentsis püsimise eelduseks olevate tingimuste täitmiseks tuleb sõjarelva käitlemiseks vajalikku seadusandlust ajakohastada.

Komisjoni esimehe Hannes Hanso sõnul on kaitsetööstus kiiresti arenev valdkond, mis vajab tugevat riigi- ja avalikkusepoolset tähelepanu. „Meil on juba olemas silmapaistvalt edukad ning maailmatasemel kompetentsi omavad ettevõtted, mis peavad end murdma suurtele turgudele nii Euroopas, Ameerikas kui ka Aasias ja Lähis-Idas,“ ütles Hanso.

Hanso sõnul on kaitsetööstus valdkond, kus edu valem on teaduse, riigi ning ettevõtete omavaheline koostöö. „Ilma ekspordita nii väikeses riigis nagu Eesti kaitsetööstusettevõtted end ära ei elata, seega on võtmesõna eksport,“ ütles Hanso.

Ka seadusandlus ei tohi Hanso sõnul ettevõtluse arengule jalgu jääda, seega tuleb sõjarelva käitlemiseks vajaliku seadusandlust ajakohastada, et tagada ettevõtetele rahvusvahelises konkurentsis püsimiseks vajalikud tingimused.

Komisjonile selgitati, et kaitsetööstuse siseturg on väga väike, seetõttu on kvaliteetse ja efektiivse tootearenduse kõrval väga oluline eksport. Selle kõrval on fookuses ka investeeringute toomine Eestisse. Tulevikuambitsiooniks on saavutada olukord, kus Eestis resideeruvad kaitsetööstuse ettevõtted looksid uut väärtust näiteks küberkaitse valdkonnas. Eksporibarjääride vähendamiseks vajab Eesti kaitsetööstus riigi poliitilist tuge.

Komisjoni liikmed tundsid huvi kaitsetööstuse ettevõtete tegevuse vastu. Komisjonile tutvustati Eesti kaitsetööstuse unikaalsete toodete tootjaid. Firmad ELI ja Threod Systems on müünud mehitamata lennuvahendid enam kui 30 riiki. Kogu Eesti idapiir on kaetud firma Defendec toodetud piirivalvesüsteemidega. Mobiilne moodulhaigla, mida toodavad koostöös ettevõtted Maru ja Semetron, erineb oma konkurentidest selle poolest, et haigla on kokku pandav 60 minutiga.

Kasvav trend kaitsetööstuses on elektroonilised segajad, mida toodab firma Rantelon. Mereseire- ja sidesüsteemide tootmisega tegeleb Cybernetica. Isikuvarustuse ja saabaste tootmisega tegelevad Samelin ja Galvi Linda. Lõhkamismasinad ja miiniotsijad toodab Englo, mehitamata roomikuid toodab Milrem. Küberkaitse valdkonnas tegutseb Guardtime, kes on laienenud juba ka USA turul.

Komisjonil on plaanis antud teemaga edasi tegeleda ja mitmeid neist ettevõtetest külastada.

Ülevaate Eesti Kaitsetööstuse Liidu tegevusest andis komisjonile liidu juhatuse esimees Ingvar Pärnamäe.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside