Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjon avaldas tänasel kohtumisel siseministeeriumi, kaitseministeeriumi ja õhuväe esindajatega muret Eesti vähese otsingu- ja päästevõimekuse üle.

Kõne all oli Piirivalve Lennusalga ja kaitseväe õhujõudude koostöö ning olemasolevate võimekuste vastastikune integreerimine, et vältida asjatut dubleerimist ja tagada valmisolek ka lahingtegevuseks vajalikku päästefunktsiooni täitmiseks, kus praegu valitseb võimekuse puudus.

Hetkel on Piirivalve lennusalga käsutuses üks lennuk L-410 kolmeliikmelise meeskonnaga ja üks kopter Mi-8 neljaliikmelise meeskonnaga, mis paiknevad Tallinna Lennuväljal. Lähiajal kirjutatakse alla leping esimese Agusta Bell helikopteri ostmiseks Schengen Facility toetuse raames. Kavas on ka teise sama tüüpi helikopteri hange.

Tänase seisuga on lennusalk valmis päästeoperatsioonidele välja lendama tööpäeval 15 minuti jooksul ja puhkepäeval tunni jooksul. Merepäästetöödeks jõuab helikopter üldjuhul kohale 15-20 minuti jooksul, kuid puhkepäeviti ja öisel ajal võib Eesti merepiiri kaugemates punktidesse kohalejõudmine kesta kokku ka üle kahe tunni.

Lennusalga ülema Allan Oksmanni sõnul on operatiivsemaks reageerimiseks plaanis lisaks Tallinnale välja arendada veel kaks baseerumiskohta, mis peaks tagama kohale jõudmise mis tahes Eesti punkti 45 minutiga.

Riigikaitsekomisjon soovib kõnealuse teema juurde tagasi tulla hiljemalt tuleva aasta kevadel.

Ülo Mattheus, 631 63522

[email protected]

Tagasiside