Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata Eesti Reformierakonna fraktsiooni, Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni algatatud riigihangete seaduse muutmise seaduse eelnõu (170 SE) teisele lugemisele teisipäeval 11. märtsil ja kolmandale lugemisel neljapäeval 13. märtsil.

Eelnõu kõrvaldab mitmed piirangud, mis kitsendavad ettevõtete ringi, kellel on õigus osaleda riigihangete menetluses. Kehtiv seadus ei luba riigihanke lepingut sõlmida ettevõtteiga, millel on olnud maksuvõlg viimase 12 kuu jooksul rohkem kui 30 päeva, ning seda ka siis, kui maksuvõlgnevus on väike või sellel on objektiivsed, ettevõtjast mitte tulenevad põhjused, mis on tekkindu näiteks maksudeklaratsiooni parandamise tagajärjel.

Majanduskomisjoni esimehe Urmas Klaasi sõnul on nii tulnud ette, et hankemenetlusest langevad välja nii need, kes on hilinenud arvete tõttu muutnud oma maksudeklaratsioone kui ka näiteks need, kel on hankedokumentide esitamise hetkeks tasumata parkimistrahv.

Eelnõu algatajad on arvamusel, et piirangud peavad olema proportsionaalsed soovitava eesmärgiga ja leiavad, et kui maksuvõlgnevus ei ole märkimisväärne ja on hankemenetlusse astumise hetkeks tasutud, siis puudub vajadus ettevõtjat hankemenetlusest kõrvaldada. Eelnõu võimaldab hanke korraldajal teha põhjendatud otsus hankemenetluse käigus. Hankijal säilib võimalus põhjendatud kahtluse korral kontrollida riigihankes osalejate maksuvõlgnevuse olemasolu või puudumist kogu hankemenetluse ajal. Võlgnevuse ilmnemisel kõrvaldatakse pakkuja või taotleja hankemenetlusest ehk säilib põhimõte, et maksuvõlglasega hankelepingut ei sõlmita.   

Seadusemuudatus jõustub Riigi Teatajas avaldamisele järgnevast päevast.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside