Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Seoses väidetavatele puudujääkidega maksu- ja tolliameti tegevuses maksuvõlgade sissenõudmisel kuulas Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon oma tänasel istungil ära nii riigikontrolli, maksu- ja tolliameti kui ka rahandusministeeriumi esindajad.

Komisjon hindas positiivseks riigikontrolli tegevust riigieelarve laekumistega seotud valdkondade käsitlemisel. Samuti tõdes komisjon, et töö tõhustamiseks ja maksudevõlgade paremaks menetlemiseks on maksu- ja tolliamet käivitanud automaatse IT süsteemi, mis muudab maksunõuete käsitlemise ja maksuvõlgade sissenõudmise oluliselt lihtsamaks ja efektiivsemaks. Konkreetsed tulemused selguvad maksu- ja tolliameti esindajate sõnul lähemas tulevikus, kui süsteem on täielikult rakendunud, kuid nende hinnangul on maksuvõlgade sissenõudmine 2009. aastal võrreldes auditiperioodiga 2008. aastal juba paranenud.

Riigikontorolli hinnangul ei ole maksu- ja tolliameti töö võlgade sissenõudmisel olnud tõhus: võla tekkele reageeritakse aeglaselt ja leebelt, toimingute järjepidevuses esineb viivitusi ning selle tõttu jääb riigil saamata sadu miljoneid kroone maksutulu aastas. Riigikontrolli  väitel ulatus maksuvõlglaste arv 2009. aasta juulis 261 tuhande isikuni ja maksuvõlg 8,8 miljardi kroonini.
 
Riigieelarve kontrolli erikomisjoni tänasel istungil osalesid rahandusministeeriumi kantsler Tea Varrak, rahandusministeeriumi finants-ja maksupoliitika asekantsler Veiko Tali, maksu- ja tolliameti peadirektor Enriko Aav, maksu- ja tolliameti tulude osakonna maksuvõlgade sissenõudmise talituse juhataja Kerly Lillemets, riigikontrolli peakontrolör Tarmo Olgo ja auditijuht Urmet Lee.
Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside