Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni liikmed vahetasid töövisiidil Prahas kogemusi Tšehhi parlamendi kolleegidega. Erikomisjon sai ülevaate Tšehhi riigieelarvest ja selle menetlemisest parlamendis ning koostööst riigikontrolliga.

Erikomisjoni esimehe Aivar Sõerdi sõnul on sarnaselt Eestile ka Tšehhi parlamendi riigieelarve kontrolli komisjoni põhiline roll olla ühenduslüli riigi kõrgeima auditiorganisatsiooni ja parlamendi vahel. „Tšehhis kontrollib nimetatud komisjon ka poliitiliste ühenduste finantsaruandeid,“ tõi esimees välja.

Kohtumisel Tšehhi riigikontrolli presidendiga räägiti läbiviidud audititest ja nende tulemuslikkusest. Sõerd tõi näitena välja, et Tšehhi riigikontrolli ühe auditi tulemusel langes maanteede ehituse maksumus ühe kilomeetri kohta 340 miljonilt 152 miljonile Tšehhi kroonile. „See on positiivne näide sellest, kuidas riigikontroll on Tšehhis riigieelarve raha kasutamist mõjutanud ning nende sekkumine on aidanud riigi raha oluliselt säästlikumalt ja efektiivsemalt kasutada,“ ütles Sõerd.

Erikomisjon kohtus veel ka Tšehhi parlamendi Eesti sõprusrühmaga. „Peamiselt arutati e-riigi arendamise teemadel. Nimelt on nad väga huvitatud meie eduloost ja kogemuste vahetamisest ning kuidas ja milliseid avalikke teenuseid digitaalsele platvormile üle viia,“ lisas Sõerd.

Erikomisjoni liige Andres Metsoja märkis, et Eesti ja Tšehhi seisavad sarnaste väljakutsete ees. „Üks suurem on Euroopa Liidu direktiivide täitmine ehk kuidas saavutada Euroopas kehtestatud eesmärgid,“ märkis Metsoja. Samuti tõi ta välja, et riigikontroll Tšehhis tegeleb pigem suuremate valdkondade analüüsiga. „Näiteks analüüsib riigikontroll Tšehhis teedeehitust ja võrdleb seda teiste riikide praktikaga. Siit saaksime tšehhidelt eeskuju võtta ja vaadata asju globaalsemalt,“ lisas ta.

Visiidil osales veel erikomisjoni liige Henn Põlluaas. Kohtumistel osales ka Eesti suursaadik Tšehhis Eva-Maria Liimets.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside