Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja maaelukomisjoni ühisistungil tutvuti Ruhnu elektritootmise hetkeolukorraga ning selle keskkonnasäästlikumaks ja modernsemaks muutmise võimaluste ning lahendustega.

Tänasel ühisistungil tegid Ruhnu hetkeolukorrast ja tulevikuplaanidest ülevaate Enefit Taastuvenergia juhatuse liige Innar Kaasik ja Eesti Energia uute energialahenduste juht Alo Kelder. Nad tõid välja, et täna on Ruhnu saarel elektritootmine tagatud diiselgeneraatorite abil. Eesmärk on luua Ruhnu saarele majanduslik-optimaalne elektritootmislahendus, mis oleks kaasaegne, keskkonnasõbralik, vähendaks elektri tootmiseks kasutatava diisli kogust ning vajadust selle veoks saarele.

Nende hinnangul oleks Ruhnul majanduslik-tehniliselt parimaks elektritootmise lahenduseks kombineerida omavahel päikesepaneelid, diiselgeneraatorid, akud ja võimalusel ka üks elektrituulik. Nad tõid välja, et Ruhnu kohalik kogukond ja vallavalitsus pooldavad uue terviklahenduse realiseerumist.

Riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja maaelukomisjoni liikme Tanel Talve sõnul on taastuvenergialahenduse puhul tegemist kaasaegse süsteemiga, millega on võimalus teha suur samm elektritootmise arengus Eestis. „Juhul, kui lahenduse rakendamine õnnestuks, muutuks elektritootmine Ruhnus keskkonnasäästlikumaks ja majanduslikumalt efektiivsemaks,“ ütles ta. „Kui taastuvenergia kasutuselevõtt osutub Ruhnus edukaks, saaks uudset lahendust rakendada ka mujal, näiteks hajaasustustega piirkondades. Oleksime sellega teerajajaks ja eeskujuks teistele riikidele. Meil on hea meel, et Riigikogu on andnud oma panuse, tõstatades küsimuse praegu Ruhnul olemasolevate tuulikute osas,“ lisas Talve.

Eesti Energia uute energialahenduste juhi Alo Kelderi hinnangul võiks uus lahendus vähendada senist diiselkütuse kasutust ja suurendada taastuvate energiaallikate kasutamist. „Meie siht ongi toota energiat senisest enam taastuvatest energiaallikatest. Tänaseks on erinevad taastuvelektri tootmistehnoloogiad arenenud nii kaugele, et on olemas mitmes mõttes optimaalseimaid lahendusi kui diiselkütus. On elementaarne, et tuleb vähendada diislikütuse kasutamist,“ sõnas Kelder. „Taastuvate energiaallikatega vähendame mõju keskkonnale ja seejuures parandame elektri varustuskindlust ning majanduslikku otstarbekust,“ lisas ta.

Prognoositavaks terviklahenduse valmimisajaks Ruhnu saarel on 2017. aasta teine poolaasta.

Istung on järelvaadatav https://youtu.be/OnbpqHCeIOY.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]

Tagasiside