Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni tänasel avalikul istungil on fookuses internetipõhise andmevahetuse keskkonna X-tee haldus ja töökindlus.

Komisjoni esimehe Urmas Reinsalu sõnul on X-tee lahendused ennast hästi õigustanud ja paljud Eesti e-riigi teenused toetuvad just sellele keskkonnale. „See on suurepärane keskkond, kuid murekohaks võib saada selle süsteemi haavatavus ja turvatase,“ ütles Reinsalu.

Ta viitas, et andmeteenuse kasutamise kokkulepete täitmist kontrollivad vaid üksikud andmetele juurdepääsu võimaldavad asutused, mistõttu kujutab see endast tõsist turvariski.

Riigikontroll tuvastas oma auditiaruandes „X-tee haldus ja töökindlus“, et Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) on üldiselt taganud X-tee keskuse töökindluse, kuid X-teed kasutavate eraettevõtete infoturbe taset X-teega liitumisel ja kasutamisel ei kontrollita.

X-tee on tehniline infrastruktuur ja keskkond, mis võimaldab turvalist ja tõestusväärtust tagavat internetipõhist andmevahetust. X-teega oli tänavu veebruari alguse seisuga liidestunud 834 asutust. Aastal 2020 tehti X-tee kaudu 1,57 miljardit päringut

Istungile on kutsutud Majandus- ja Taristuministeeriumi, Riigi Infosüsteemide Ameti (RIA), Siseministeeriumi infotehnoloogia ja arenduskeskuse (SMIT), Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK), Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse (RMIT), Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) ning Riigikontrolli esindajad.

Avalik istung algab kell 8.30 ja seda on võimalik jälgida veebiülekandes.

Videosalvestist istungist saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside