Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon sai tänasel avalikul istungil ülevaate Eesti tegevuskavast seoses Vene gaasist lahtiühendamisega. Komisjon peab oluliseks, et valitsus paneks Vene gaasist püsivaks loobumiseks paika lõpptähtaja ning töötaks selle nimel, et kehtestada sõjasanktsioon Vene gaasile.

Komisjoni esimees Urmas Reinsalu ütles, et meie piirkonna riigid peaks gaasitarnete lõpetamist rakendama sõjasanktsioonina. Tema sõnul peame survestama, et Vene gaasist loobumist käsitletaks üle-euroopalise sanktsioonina, kuid selle jaoks oleks meie argumendid tugevamad, kui meie piirkonna riigid suudaksid näidata eeskuju. „Pikemas energiajulgeoleku vaates on LNG-projekti arendamiseks tähtis, et valitsus paneks Vene gaasist pöördumatuks loobumiseks paika lõpptähtaja,“ toonitas Reinsalu.

Esimehe sõnul võttis komisjon istungil kõlanud informatsiooni teadmiseks ja soovib teema juurde naasta. „Vene gaasist loobumise küsimus on väga oluliste sotsiaalmajanduslike mõjudega,“ sõnas Reinsalu. „Oluline on arutada ka tarbijate koormuse üle ning samuti seda, kuidas võimalikke riske maandada,“ lisas ta.

Komisjoni liige Annely Akkermann rõhutas, et Eesti tarbimine on iga kaubagrupi, ka gaasi osas nii väike, et sellest jääb Vene sõjamasina peatamiseks väheks. „Sanktsioonid peavad olema laiaulatuslikud ja hõlmama märkimisväärset osa Vene gaasi senisest tarbimisest. Seetõttu on Eesti tegevus kõige tulemuslikum just teiste riikide veenmisel,“ lausus ta.

„Eestit ja teisi Balti riike saab võtta väga tõsiselt, sest alates aprillist pole me oma võrku Vene gaasi ostnud,“ sõnas Akkermann ning lisas, et Eesti on otsustanud veel sel aastal Vene gaasi impordist lõplikult loobuda ja on seadnud eesmärgiks rajada sügiseks Paldiskisse täiendavad võimalused veeldatud maagaasi (LNG) vastuvõtmiseks Balti riikide ja Soome gaasivõrku.

Istungil toodi välja, et kui Vene gaasi tarneid piirata, siis peab see sanktsioon olema üle-euroopaline, kõigile üheselt mõistetav, üheselt rakenduv ja ilma igasuguste eranditeta.

Avalikul istungil andsid erikomisjonile Vene gaasist loobumise tegevuskavast ülevaate majandus- ja taristuminister Taavi Aas, Eesti Gaasi juhatuse liige Margus Kaasik, Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi, Alexela nõukogu esimees Marti Hääl, Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots ja Välisministeeriumi esindajad.

Videosalvestisi istungitest saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestised jõuavad veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside