Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon kuulas täna erakorralisel avalikul veebiistungil tervise- ja tööminister Tanel Kiige selgitusi, kuidas oli võimalik Terviseameti ladudes ligi kolme miljoni euro väärtuses Covid-19 vaktsiinide ja teiste ravimite riknemine. Komisjon leidis, et oluline on välja selgitada tõde Tervisemeti ladudes ravimite ja vaktsiinide riknemise põhjuste kohta.

Komisjoni esimehe Urmas Reinsalu sõnul ei osanud minister anda täit seletust juhtunu põhjuste ega selle kohta, kas laod on tänase seisuga töökorras. „Komisjon sai teada, et temperatuur tõusis laos juba 21. juuni õhtul. 25 juunil teavitati e-maili teel ministrit ning praeguseni pole teda, kas laod on töökorras,“ vahendas Reinsalu.

Komisjon pidas tähtsaks venitusteta juhtunu asjaolude selgitamist ning tulevikus sellise vigade välistamist. Reinsalu sõnul võib olla tegemist vastutuse hajumisega, kuid praeguse informatsiooni põhjal on siiski rohkem vastuseta küsimusi ja hüpoteese, mis vajavad järelduste tegemiseks vastuseid. „Erikomisjon võtab ministrilt kuuldud info teadmiseks ning peab oluliseks, et täielikult selgitataks välja tõde juhtunu kohta ning selguks ka, kes peab võtma vastutuse. „Loomulikult on oluline, et tulevikus õnnestub vältida sarnaste juhtumite esinemist,“ ütles Reinsalu.

Istungil kuuldu põhjal palub komisjon ministril esitada lähteülesanne, mille valitsus on seadnud vastavale uurimiskomisjonile ning palub infot, mis ajaks vastav komisjon oma töö lõpetab. Lisaks soovib erikomisjon juhtumiga seoses tutvuda Terviseameti ja ministeeriumi kirjavahetusega ning saada külmikute temperatuuri muutusi puudutavad logiraportid ning 7. mai külmaseadmete sertifitseerimisakti. 

Üldise vaktsineerimise korralduse kohta leidis erikomisjon, et vaktsineerimise olukord ja tempo ei ole rahuldav. „Komisjon peab tähtsaks, et vaktsineerimise juhtimisel ja organiseerimisel rakendataks loovalt täiendavaid meetmeid ja projekte selleks, et kiiremas korras suurem hulk inimesi saaks vaktsineeritud ning vaktsiinide laovarud selle läbi kahaneksid,“ ütles Reinsalu. Tema sõnul on lubamatu olukord, et ladudes on 170 000 doosi vaktsiini, samal ajal kui inimesed, kes soovivad vaktsineerida, ei saa seda koheselt oma kodupiirkonnas teha.

Komisjoni liige Annely Akkermann tõdes, et õnnetused juhtuvad enamasti mitme ebasoodsa asjaolu kokkulangemisel. Tema sõnul jäi tehnoloogiarike õigeaegse tähelepanuta nii Terviseametis kui ka Riigi Kinnisavara Aktsiaseltsis. „Need asutused töötavad erinevate ministeeriumide haldusalades, seetõttu on põhjendatud uurimisrühma moodustamine Riigikantselei juurde,“ ütles Akkermann. Tema sõnul jäi palju küsimusi õhku, millele erikomisjoni liikmed jäävad ootama vastust uurimiskomisjoni raportist.

Akkermanni sõnul hävisid mitmete ajakriitiliste vaktsiinide ja ravimite varud, kuid minister kinnitas komisjonile, et kõigi nende varude taastamisega tegeletakse kiirendatud korras. „Seni saame üksnes loota, et kellegi elu ei sattu vajaliku ravimi hävimise tõttu ohtu,“ lisas ta.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik tunnistas komisjonile, et temalgi on hetkel küsimusi rohkem kui vastuseid ja ta peab õigeks, et sõltumatu osapool ehk Riigisekretäri juhitav komisjon hindaks olukorda ja leiaks vastused. Hüpoteese on ministri sõnul mitmeid ja kontrollima peab muuhulgas sedagi, kas võis toimuda elektrikatkestus.  

Avaliku istungi videosalvestist saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside