Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon tutvub täna avalikul istungil Euroopa Komisjoni avaldatud Euroopa poolaasta 2020. aasta riigiaruandega Eesti kohta.

Komisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul on aruanne Eesti kohta varasemast kriitilisem. Ta tõi esile, et harjumuspärasele kriitikale Eesti kitsaskohtade suhtes on viimastel aastatel lisandunud kaks olulist teemat.

„Esiteks heidetakse meile ette eelarvepoliitika ebaadekvaatsust. Seda, et majandustsükli tipus on järsult tõstetud riigi kulusid, eelarve viidud defitsiiti ja muudetud protsükliliseks,“ rääkis Ligi. „Värskeim on etteheide pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmise suhtes. Aruandes öeldakse, et see suurendab pensionide ebapiisavust ning eelarve- ja majandusriske.“ Veel toob aruanne elanikkonna vananemist silmas pidades välja tõsise mure pensioni- ja tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkuse pärast.

Aruandes öeldakse, et tekkinud oskuste nappus avaldab juba survet ettevõtete konkurentsivõimele ja tootlikkuse kasvule. Olulisemate probleemidena on nimetatud tervishoiu ebapiisav rahastamine, tervishoiutöötajate nappusest tingitud rahuldamata vajadus arstiabi järele, ebapiisav investeerimine teadus- ja arendustegevusse, teaduspõhise innovatsiooni tagasihoidlikkus ettevõtlussektoris. Ajastule omaselt märgib aruanne majanduse suurt energia- ja CO₂-mahukust ning Eesti tuginemist põlevkivile.

Tänasele istungile on kutsutud Euroopa Komisjoni Eesti esinduse ja Riigikontrolli esindajad.

Avalik istung algab kell 13.15 ja seda on võimalik jälgida veebiülekandes.

Videosalvestist saab hiljem vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside