Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon sai tänasel erakorralisel avalikul istungil ministritelt ja riigikontrolörilt ülevaate vaktsineerimise korraldamisest ja vaktsiinide riknemisest.

Riigikontrolör teatas eelmisel nädalal avaldatud märgukirjas, et riigil puudub ajakohane vaktsineerimisplaan ning seni esitatud eesmärgid ei ole mõõdetavad. Erikomisjoni esimees Urmas Reinsalu tõdes, et pärast selgituste kuulamist riigikontrolöri välja toodud puudustele ei ole komisjonil kindlust, et ka eelmise nädala teises pooles avalikustatud uus vaktsineerimiskava võimaldab seatud eesmärke täita. „Oluline on ka see, et lisaks pikemale perspektiivile oleks igapäevaselt kasutuses ka lühemad eesmärgid, mis aitaks kohe märgata, kui seatud rajalt hakatakse kõrvale kalduma või jäädakse kusagile toppama. Siis on suurem tõenäosus võimalikele vigadele kiiremini ja efektiivsemalt reageerida,“ ütles Reinsalu.

Komisjoni esimees lisas, et prioriteetne on ka koolide avatus ja õpilaste vaktsineerimine. „Kuulsime, et koolid on aktiivsed ja vaktsineerimisest huvitatud, kuid hea ei ole see, et palju on teha veel nüüd, kui kooliaasta alguseni on vähem kui kuu,“ sõnas ta.

Erikomisjon kohtub Reinsalu sõnul lähiajal erameditsiiniettevõtete, haridusvaldkonna ja omavalitsuste esindajatega, et kuulata ära ka nende ettepanekud vaktsineerimise tõhustamiseks. „Riigile on oluliselt odavam korraldada vaktsineerimisi ja selle rindel maksimaalselt pingutada, kui et hiljem võimalike piirangute tõttu taas suurt majanduslikku kahju kannatada,“ märkis Reinsalu.

Erikomisjoni liige Annely Akkermann ütles, et riigikontrolöri märgukiri osutas täiesti õigetele puudustele. „Esiteks, ajuti kehtivat Sotsiaalministeeriumis kinnitatud vaktsineerimiskava ei olnudki. Teiseks, polnud püstitatud vahe-eesmärke igaks nädalaks vastavalt riiki saabuvatele vaktsiinidooside arvule. Liiga palju vaktsiinidoose, mis oleksid pidanud olema juba inimeste õlgades, seisavad laos ajal, kui kolmas laine Delta-tüvega juba tõuseb. Samuti polnud planeeritud muid ressursse, vaktsineerimiskohti ja vaktsineerijaid, süstimiste küllalt tempokaks toimimiseks. Ministeeriumi kantsler on oma taandumisega tunnistanud, et vaktsineerimise korraldus riigis ei ole olnud rahuldav,“ rääkis Akkermann.

Lisaks ütles Akkermann, et vaktsineerimise korraldus vajab uut käiku ning vaktsineerijad peavad minema inimeste juurde ja hakkama senisest enam käima laatadel ja festivalidel, töökollektiivides ja koolides, perearstikeskustes ja apteekides. „Haiglate tavapärase töökorralduse hoidmiseks tuleb saavutada suur vaktsineerituse tase just eakate hulgas, sest haigestumisel vajavad haiglaravi eelkõige vanemaealised. Noorte ja laste vaktsineerimine hoiab avatuna koolid. Ühiskonna avatuna hoidmiseks on vaktsineerimine palju tõhusam kui pidev testimine.“

Erikomisjoni istungil osalesid peaminister Kaja Kallas, tervise- ja tööminister Tanel Kiik, riigisekretär Taimar Peterkop ning riigikontrolör Janar Holm.

Videosalvestist istungist saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside