Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon sai tänasel istungil rahandusministrilt Toomas Tõnistelt ülevaate riigi eelarvestrateegia koostamise protsessist ja ministeeriumi plaanidest seoses Euroopa Liidu järgmise eelarveperioodiga.

Erikomisjon sai ülevaate riigi eelarvestrateegia koostamisest aastateks 2019–2022. Saadi ülevaade, milliseid sisulisi ja vormilisi muudatusi on strateegiadokumendis planeeritud ning kuidas ja millise detailsusega kajastatakse investeeringuid ja rahastamiskava. Erikomisjon tundis huvi, kuidas on eelarves välja toodud EL toetuste osa ja kui palju arvestatakse Riigikontrolli auditi ettepanekuid seoses järgmise eelarve perioodi EL toetuste vähenemisega. Rahandusministeerium andis ülevaate ka Eesti käsitlemisest kahe piirkonnana järgmisel EL toetuste eelarveperioodil.

Erikomisjoni esimehe Aivar Sõerdi sõnul ei koosta Rahandusministeerium ilmselt riigi eelarvestrateegiasse eraldi osa ja tegevuskava selle kohta, kuidas valmistutakse Euroopa Liidu toetuste tõenäoliseks vähenemiseks järgmisel eelarveperioodil. „Küll on aga ministeerium lubanud kõik Euroopa Liidu toetustega seotud küsimused lahendada eelarvestrateegia koostamise käigus,“ ütles esimees.

Sõerdi hinnangul on põhimure eelarvestrateegia dokumendi arusaadavus Riigikogu liikmetele. „Oluline on, kas parlamendiliikmed leiavad dokumendist info neid huvitavate koostatavate rahastamiskavade detailsuse ja erinevate valdkondade rahastamise mahtude kohta järgmise nelja aasta lõikes,“ lisas esimees. Sõerdi sõnul koostab erikomisjon Rahandusministeeriumi poolt edastatud esialgse ülevaate alusel omapoolsed ettepanekud, millised andmed ja millisel kujul peaksid strateegiadokumendis kajastuma. „Uuendusena lisatakse eelarvestrateegiasse eraldi suuremate investeeringute rahastamiskava aastate lõikes. Samuti saab järgmise strateegia läbirääkimiste keskseks teemaks olema avaliku sektori töötajate palgad,“ lisas esimees.

Erikomisjoni liikme Inara Luigase sõnul on oluline Eesti võimalik käsitlemine kahe piirkonnana järgmistel Euroopa Liidu toetuste eelarveperioodidel. „On tähtis, et Riigikogu saaks põhjaliku ja ammendava ülevaate erisuste tegemisest ja need küsimused tuleb kõik läbi vaagida. Seetõttu tuleme selle teema juurde tagasi juba järgmistel erikomisjoni istungitel,“ märkis Luigas.

Istungil osalesid lisaks rahandusministrile veel Rahandusministeeriumist eelarvepoliitika asekantsler Kaie Koskaru-Nelk ja riigieelarve osakonna juhataja Marika Tuusis ning Riigikontrollist vanemaudiitorid Ermo Liedemann ja Gert Schultz ning kommunikatsioonijuht Toomas Mattson.

Lisainfo: Aivar Sõerd 5062676, Inara Luigas 5168422

Fotod

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside