Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon keskendus oma tänasel avalikul istungil laste õiguste tagamisele, sellega seotud probleemidele ja edasistele arengusuundadele.
 
Sotsiaalkomisjoni esimees Urmas Reinsalu piiritles kolm probleemsest valdkonda, millega lastekaitses tuleks lähitulevikus tegeleda. 
 
Esiteks oleks ta sõnul vaja uut lastekaitseseadust, kuna vana on aegunud ja vajab täiendamist.
 
„Uus lastekaitseseadus ei tohi olla lihtsalt deklaratiivne dokument, vaid peaks olema piisavalt detailne, määratledes selged kohustused omavalitsustele ja pannes paika teavitussüsteemi, kuidas informatsioon hätta sattunud lapsest liigub erinevate institutsioonide vahel, kaasates ühtsesse süsteemi nii hariduse, politsei kui ka meditsiinivaldkonna,“ ütles Reinsalu.
 
Teiseks peaks uus lastekaitseseadus Reinsalu sõnul sisaldama rakendussüsteemi, mida praegu ta sõnul ei ole ja tuleb alles luua. „Seadus ilma tõhusa rakendussüsteemita jääb jõuetuks. Selle rakendussüsteemi osaks peaks kindlasti olema ka lasteombudsmani institutsiooni loomine,“ ütles Reinsalu.
 
Kolmandaks tuleks Reinsalu hinnangul ette näha teenuste ja toetuste süsteem, mis oleks ka tõepoolest kättesaadav, samas kui praegu sõltub see väga palju kohalike omavalitsuste võimekusest. Reinsalu sõnul peaks see süsteem sisalduma juba kohalike omavalitsuste arengukavas.
 
Reinsalu kinnitusel jätkab sotsiaalkomisjon lastekaitse teema käsitlemist oma istungitel tuleval nädalal. Kavas on arutada lapse õiguste tagamise strateegia 2004-2008 kokkuvõtteid ja järeldusi. Ka kaalub komisjon võimalust algata lastekaitse teema arutelu riiklikult tähtsa küsimusena Riigikogu täiskogus.
 

Tänasel sotsiaalkomisjoni istungil pidasid ettekande sotsiaalminister Hanno Pevkur, haridus- ja teadusministeeriumi noorteosakonna juhataja Anne Kivimäe, õiguskantsleri asetäitja nõunik Nele Parrest ja Lastekaitse Liidu juhataja Alar Tamm. Istungist võtsid osa ka teised lastekaitsega soetud mittetulundusühingute ja asutuste esindajad.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside