Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon saatis esimesele lugemisele valitsuse algatatud ravikindlustuse seaduse ja Eesti Haigekassa seaduse muutmise seaduse eelnõu (246 SE). Eelnõu esimene lugemine täiskogus on kavas teisipäeval 13. mail.

Eelnõuga laiendatakse hambaproteesi hüvitise saamise õigust lisaks riiklikku vanaduspensioni saavatele ja teistele üle 63-aastastele isikutele ka töövõimetuspensionäridele, arvestades nende tervislikku seisukorda ja tegelikke vajadusi.

„See on väga hea, et pisut pudeneb ka töövõimetuspensionäridele. Teadagi, mida nooremalt inimene töövõime osaliselt või täielikult kaotab, seda väiksem on tema sissetulek. Seepärast kipub töövõimetuspensionäridel jaguma hambaraviks veelgi napimalt raha kui vanaduspensionäridel. Ent hambutu naeratus ei ole mitte parim soovituskiri isegi jõukohase töö leidmiseks,“ ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof.

Sotsiaalkindlustusameti andmetel on Eestis 62 tuhat töövõimetuspensionäri. Töövõimetuspensionäride hambaproteesi hüvitistele planeeritakse haigekassa 2008. aasta eelarves täiendavalt 80 miljonit krooni.

Ka annab eelnõu haigekassale õiguse teha isiku haiguskindlustuskaitset tagav kanne omaenda algatusel, juhul kui tööandja ei ole kindlustuskaitse tekkimiseks vajalikke dokumente esitanud, kuid on samas maksnud ära sotsiaalmaksu. Haigekassa algatusel kande tegemine on võimalik maksu- ja tolliameti poolt esitatavate sotsiaalmaksu maksmist kinnitavate andmete alusel.

Tööandja juures töötavate isikute kindlustuskaitse tekkimise probleemile on tähelepanu juhtinud ka õiguskantsler ja teinud ettepaneku isikute kindlustuskaitse tekkimise võimaluse loomiseks sotsiaalmaksu tasumist kinnitavate andmete alusel.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside