Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kolmapäeval kell 12.45 avab Riigikogu aseesimees Jüri Ratas Toompea lossis fotonäituse „Ukrainlased Eestisˮ, mis räägib ukraina rahvusvähemuse saatusest Eesti ühiskonnas.

Näituse idee autoriteks on kaks noort ukrainlannat Olena Kovpak ja Valentina Afanasjeva, kelle iga foto on nagu väike näidend, mis käsitleb sisserändaja elu esimeses, teises ja isegi kolmandas põlves, tema lõimumist Eesti ühiskonda, õnnestumisi ja ebaõnnestumisi.

„Eesti tulevik sõltub paljuski sellest, kuidas me suudame mujalt Eestisse tulnud ja siin endale kodu rajanud inimestes luua tunde, et nad elavad mitte üksnes meie kõrval, vaid meiega koos,“ ütles Jüri Ratas. Ratas peab oluliseks olla paremini kursis Eesti rahvusvähemuste eluga ja neid toetada ühiskonda lõimumisel.

Professionaalse fotograafi Olena Kovpaki ja ajalooharidusega Valentina Afanasjeva fotodel on ebatraditsioonilisest vaatenurgast kujutatud kokku 25 Eesti ukrainlast – Eestis töötavad ja õppivad naised ning mehed, noored ja täiskasvanud, eakad ja lapsed.

Modellideks on erineva elualaga inimesed, kes on saabunud Eestisse nõukogude ajal või alles mõni aasta tagasi ning säilitanud oma rahvusliku identiteedi. Ühed töötavad restoranis ja on alustanud oma äri, teised kasvatavad lapsi ja õpetavad koolis, kolmandad on pühendunud riigitööle või Eesti armeeteenistusele.

Samas on kõik näituse kangelased lõppkokkuvõttes ületanud nn ületuleku raskused, leidnud iseenda ja uue kodu – need on lihtsate inimeste keerulised lood. Külastaja võib seal ära tunda nii ennast, oma sõpra kui ka naabrit, avastada endale tundmatut multikultuurset Eestit.

Näituse korraldavad Ukraina iseseisvuse 22. aastapäeva tähistamise raames Ukraina Suursaatkond ja MTÜ Ukraina Noorsoo Liit Eestis.

Näitust saab Riigikogus vaadata kuni 7. oktoobrini. „Ukrainlased Eestis“ on järjekorras 17 näitus Riigikogus sel aastal.

Fotod avamiselt ja üks näituse töö: Olena Kovpak „Jaroslava, kunstnik“.  https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2013/Naitused/ukraina/

Riigikogu pressiteenistus
11. september 2013

Tagasiside