Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Laine Randjärv võttis täna Riigikogus vastu Eestis visiidil viibiva Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) asepresidendi Ylo Ansoni.

Randjärve ja Ansoni kohtumisel arutati, kuidas kodu- ja välis-eesti organisatsioonide omavahelist koostööd arendada konkreetsetes tegevustes, nagu seda on Rahvuskaaslaste programmi (RKP) projektide omavaheline koordineerimine, võimalike ühiste rahvuskultuuri- ja majandusalaste konverentside korraldamine, samuti ka aastakümneid välismaal elavate eestlaste järeltulijate kodakondsusega seotud küsimuste kiirem lahendamine. Ansoni ettepanekul võiks Eesti kaaluda võimalust mainitud protsessi lihtsustada läbi vastavate seadusemuudatuste.
 
Ylo Anson andis Laine Randjärvele ülevaate viimasest ÜEKNi täiskogust, mis tänavu toimus 15.–16. aprillini Rootsis, Lundis. Samuti rääkis ta täiskogu plaanidest 2012. aastaks, mil seda peetakse Eestis.
 
ÜEKNi üks nähtavamaid tegevusi on iga-aastaste stipendiumide jagamine Eesti päritolu üliõpilaste toetamiseks. Stipendiumide eesmärgiks on olnud Eesti Vabariigi ülesehitustöö toetamine haritud Eesti noorte kaudu. Stipendiume jaotatakse eesti rahvusest üliõpilastele sõltumata sellest, millistes kõrgkoolides nad maailmas õpivad, kuid tingimustel, et üliõpilased rakendaksid hiljem oma teadmisi Eesti heaks.
 
Laine Randjärv tänas külalist ja Ülemaailmset Eesti Kesknõukogu aastaid kestnud töö eest Eesti heaks, mis muu hulgas on tähendanud eestlaste välismaal asuvate kogukondade väärikat esindamist maailmas. Randjärv tunnustas Kesknõukogu ka Peterburi Jaani kiriku renoveerimise järjekindla toetamise eest. Randjärve sõnul on Jaani kirik sealsete eestlaste tähtsaim vaimne keskus.
 
ÜEKN ühendab 11-s riigis elavaid organiseeritud eestlasi. Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu ja tema 11 liikmesorganisatsiooni peamine ülesanne on hoida ja arendada sidemeid Eestiga, liita omavahel tihedamini välis-eesti kogukondi, toetada eesti keelt ja kultuuri eestlaste asukohamaades, kaitsta eestlaste huve maailmas.
 
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside