Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma ütles kohtumisel ÜRO humanitaarabi koordineerimise ameti Genfi peadirektori Rashid Khalikoviga, et inimesed soovivad üha rohkem poliitikutelt teada, mida tsiviil- ja humanitaarmissioonidel saavutatakse ning kuhu maksumaksjate panus suunatakse. Riigikogu rolli suurendamisel humanitaar- ja tsiviilmissioonide üle on ka Eestis arenguruumi.

„Sarnaselt militaarmissioonidega on tsiviilmissioonide puhul inimestel üha suurenev huvi, kuhu, milleks ja kui palju panustatakse, seda nii raha kui inimeste näol. Täna annab Riigikogu Kaitseväe missioonidele mandaadi, kuid näiteks politseilised ja pääste- ning humanitaardemineerimise alased missioonid ning humanitaarabi valdkond üldiselt jääb Riigikogu tähelepanust ja parlamentaarsest kontrollist enamasti kõrvale,“ rääkis Raidma.

Kohtumisel tõdeti, et suuremast läbipaistvusest, tagasisidestamisest ja aruandlusest on huvitatud doonorriigid ja nende elanikkonnad laiemalt. „See on raske ülesanne, kuid me peame astuma samme selleks, et parendada humanitaarabiga tegelevate organisatsioonide aruandlust doonorriikidele ja ka täitevvõimu võimekust omakorda näidata elanikkonnale, mida humanitaarabiks eraldatud rahaga tehakse. Teadlikkus rahakasutusest tõstaks kindlasti ka edasist panustamissoovi,“ lisas Raidma.

Samuti märkis Raidma kohtumisel, et riik ei saa rahvusvahelistes kriisikolletes olla liiga kaldu ühele või teisele poole ning tsiviil- ja militaarmissioonide vahel peab valitsema tasakaal.

Raidma ja Khalikov rääkisid veel olukorrast Afganistanis ning riigi tulevikust, samuti ÜRO tegevustest Aasias ja Aafrikas ning ÜRO ja Euroopa Liidu suhetest humanitaarabi koordineerimise valdkonnas.

Vaata fotosid kohtumiselt.

 

Tagasiside