Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni tänasel kohtumisel Suurbritannia parlamendi kaitsekomisjoniga olid kõne all kahe riigi kaitsekoostöö ja julgeolekuolukord pärast Venemaa Gruusia konflikti.

Briti partlamendisaadikute sõnul on nende eesmärk mõista, missugused on Vene-Gruusia konflikti tagamaad ja mis Venemaal täpselt toimub. Kohtumisel toimus elav arutelu NATO kollektiivkaitse nähtavusest ning mõjust Euroopa ja Venemaa suhetele.

„Kuna Suurbritannia kaitsekomisjoni delegatsioon tuli just Moskvast ning Riigikogu riigikaitsekomisjoni delegatsioon Washingtonist, oli hea võimalus jagada kohtumistel kogetut ja seda just Euro-Atlantilise julgeolekukeskkonna võtmes. Meie sõnumi ühese mõistmise nimel on taolised parlamentaarsed kahepoolsed kohtumised väga olulised. Erinevate vaadete ja poliitikate maailmas ei ole ükski seisukoht iseenesestmõistetav, vaid vajab argumenteeritud arutelusid,” märkis riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma.

Tänasel kohtumisel rõhutati Eesti ja Briti kaitsejõudude head koostööd Afganistanis ja sidemeid läbi Eesti Vabariigi 90 pikkuse ajaloo. Mõlemad pooled kinnitasid, et Afganistani puhul on tegemist Eesti ja Briti reaalse ja eduka sõjalise koostööga, mis toetub kahe riigi ühistele väärtushinnanguile.

Kõne all oli ka NATO roll uues julgeolekusituatsioonis ning Gruusia ja Ukraina võimalused NATOga liituda.

Mõlemad pooled leidsid, et NATO peab andma selge signaali, et artikkel 5 kollektiivkaitsest toimib, jätmata selleks mingit kahtlust.  Raidma sõnul peab NATO olema nähtav ja tema sõnum selles osas selge.

Raidma hinnangul on oluline jätkata dialoogi NATOga liitumise küsimuses nii Gruusia kui ka Ukrainaga, vaatamata teatud tagasilöökidele Gruusias ja Ukraina ebakindlusele. Lisaks peab Euroopa Gruusia sündmusi silmas pidades palju aktiivsem olema oma naabruspoliitikas, seda ka Aserbaidžaanis, Armeenias, Moldovas ja Valgevenes.

Briti parlamendi kaitsekomisjoni tänase kohtumise eesmärgiks on ette valmistada julgeolekupoliitiline raport, mis puudutab NATO ja Venemaa suhteid ning püüab selgusele jõuda, kuidas Venemaa välis- ja julgeolupoliitika mõjutab Suurbritannia ja NATO riikide julgeolekut. Lähemalt informatsiooni uuringu eesmärkide kohta saab Briti parlamendi veebiaadressilt http://www.parliament.uk/parliamentary_committees/defence_committee/def090114___no_10.cfm

Tänasel kohtumisel osalesid lisaks Mati Raidmale riigikaitsekomisjoni liikmed Trivimi Velliste, Jaak Salumets ja Lauri Laasi, Briti parlamendi kaitsekomisjoni esindasid aseesimees David Crausby ning komisjoni liikmed David BorrowBrian Jenkins ja Robert Key.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside