Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Teisipäeval toimunud Eesti ja Soome parlamentide riigikaitsekomisjonide kohtumisel tegi Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma ettepaneku arutada Soomega ühiste sõjaliste õppuste temaatikat.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma rääkis kohtumisel, et stabiilne parlamentaarne koostöö ja infovahetus on kindlasti üheks eduteguriks naabrite suhetes. „Meil on alati olnud, mida riigikaitseteemadel teineteiselt õppida. Kuigi Soome ei kuulu NATO-sse on meie sõjaline koostöö hea. Samas soovime loomulikult oma põhjanaabrit näha NATO-s,“ ütles Raidma.

Ta lisas, et  Euroopa Liidu raames on samuti Eesti ja Soome koostöö aktiivne. Täna osalevad kahe riigi kaitseväelased näiteks koos EL-i missioonil Malis.

„Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 222 sätestab, et liikmesriigid tegutsevad üheskoos ja solidaarselt erinevates neid tabavates kriisisituatsioonides. Nende hulgas näiteks terrorirünnakud. Täna näeme, kuidas Venemaa koos Valgevenega on läbi viimas just terrorismivastase sõja stsenaariumit rõhutades väga suurt sõjaväeõppust Zapad 2013. Arvan, et sellised arengud võiksid suunata ka meid Soomega arutama ühiste sõjaliste õppuste temaatikat,“ ütles Raidma.

Kohtumisel rõhutas Eduskunta riigikaitsekomisjoni esimees Jussi Niinistö Eesti riigikogu liikmetele, et selle Eduskunta koosseisu kõige tähtsam töö on kaitseväe reform, ajal mil Soome teeb väga suure kaitse-eelarve kärpe. See reform võiks olla läbi viidud aastal 2015. Kohtumisel nõustusid Eesti ja Soome parlamentide liikmed, et mõlema riigi kindel kurss on jätkata kohustusliku ajateenistusega.

Eduskunta liikmed kohtusid ka kaitseminister Urmas Reinsaluga, kes kiitis Eesti ja Soome kaitsekoostööd, mis ulatub sõjalisest haridusest relvastuskontrolli ja hangetealase koostööni. „Meie jaoks on väga oluline, et Soome on toetanud Balti Kaitsekolledžit alates selle loomisest nii finantsiliselt kui õppejõudude ja õppuritega.“

„Peale selle olen väga rahul Eesti-Soome keskmaa õhuseireradarite ühishankega, kus tänu põhjanaabriga tehtud koostööle saab Eesti kaks radarit ühe hinnaga.“

Lisaks kohtusid Soome parlamendi liikmed Kaitseväe juhataja Riho Terrasega.

Parlamentide riigikaitsekomisjonide vaheline koostöö on kestnud iga-aastaste kohtumistega kokku 20 aastat siin ja sealpool lahte.

Riigikogu pressiteenistus
24. september 2013

 

Tagasiside