Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas täna 24 Keskerakonna fraktsiooni liikme algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse rahvaalgatuse võimaldamiseks eelnõu (210 SE). Häältega 3 poolt ja 2 vastu otsustas komisjon saata eelnõu Riigikogu täiskokku ja esimene lugemine lõpetada. Eelnõu on Riigikogus 24. aprillil.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Väino Linde arvates on tegemist eelnõuga, mida ei tohiks toetada. „Vähemalt 25 tuhande allkirja kogumine rahvaalgatuse kaudu mingile seaduseelnõule on jõukohane eelkõige suurematele erakondadele, mistõttu on kogu seda protsessi võimalik käsitleda soovina seadustada täiendav valimiskampaaniana,“ ütles Linde.

Eelnõu vastu avaldatud argumentidena jäid kõlama seisukohad, et ka praegu ei ole takistatud ühegi ühiskonnas kõlapinda omava initsiatiivi realiseerumine, kuna eelnõu võib Riigikogu menetlusse anda iga Riigikogu liige. Samuti leiti, et stiihilistele meeleoludele tuginev rahvaalgatus võib olla demokraatiat pigem pärssiv, viidates Eesti kogemustele 1933 . aastal rahvaalgatuse korras vastu võetud põhiseadusele. Ka avaldati arvamust, et rahvaalgatuse korras mingi küsimuse tõstatamine viib kuntsliku  rahva ja rahva  poolt valitud parlamendi vastandamisele.

Eelnõu algatajate kinnitusel on eelnõu eesmärk luua kodanikele võimalus algatada seaduseelnõu ilma Riigikogus esindatud erakondade osaluseta algatuses. Selliselt algatatud eelnõu võiks algatajate arvates olla üks kiiresti areneva kodanikuühiskonna väljundeid.

Edasise otsuse eelnõu menetluse osas teeb Riigikogu täiskogu.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside