Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahanduskomisjonis olid kõne all rahanduse kuumad teemad

Riigikogu rahanduskomisjoni tänasel istungil olid vaatluse all rahandusministeeriumi suvine majandusprognoos, muudatused Eesti Panga bilansis seoses eurole üleminekuga ja sotsiaalkindlustusameti valmisolek euro kasutuselevõtuks.
 
Rahandusministeeriumi positiivsele majandusprognoosile viidates tõstis rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas esile ekspordi kasvu. „Rõõmustav on ekspordi kiire kasv, mis vaatamata meedias kõlanud vastupidistele väidetele on palju laiem kui vaid elektriekspordi kasv,“ ütles Rõivas.
Rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna juhataja Andrus Sääliku kinnitusel on viimastel kuude ekspordi väga kiiret kasvu mõjutanud ettevõtete sisesed ümberkorraldused ja suurenev välisnõudlus. Ministeeriumi andmeil on eksport kasvanud kõikides peamistes tootevaldkondades.
 
Rõivase sõnul teeb head meelt seegi, et töötus langeb, kuigi see langus võiks ta arvates olla veelgi kiirem. „Töötute seas on murettekitavalt suur osakaal neil inimestel, kel puudub kvalifikatsioon ja kelle tööle rakendamine on seetõttu komplitseeritud,“ märkis Rõivas.
 
Positiivsete tendentsidena osutas Rõivas ka asjaolule, et 2010. aasta lõpuks ületavad Eesti valitsussektori reservid riigi välisvõla ning et maksukoormus 2011. aastal langeb, mis tuleneb II pensionisamba riigipoolsete sissemaksete taastumisest.
 
Sotsiaalkindlustusameti valmisolekust eurole üleminekul kõneldes pidas sotsiaalminister Hanno Pevkur vajalikus rõhutada, et eakatel inimestel ei ole vaja muret tunda selle üle, kuidas toimub nende raha vahetamine. „Pangas toimub see automaatselt ja puudub igasugune vajadus sularaha välja võtta,“ rõhutas ta.
 
Sotsiaalministeeriumi siseauditi juhi Apo Oja kinnitusel on senine mahajäämus eurole üleminekuks vajalike infosüsteemide arenduses ületatud ja töid teostatakse kokkulepitud ajakava kohaselt. Infosüsteem peaks valmima 1. novembriks 2010.
 
Rahanduskomisjon kuulas ära ka Eesti Panga asepresident Märten Rossi ja finantsturgude osakonna juhataja Janno Luurmehe ülevaate muudatusest Eesti Panga tegevuses ja bilansis peale ühinemist euroalaga 1. jaanuaril 2011.
 
Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside