Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahanduskomisjon kuulas ära Eesti Panga majandusprognoosid 2006. aastaks, mille esitas panga asepresident Märten Ross.

Eesti Panga hinnangul on Eesti majandusareng rahulik ja tasakaalukas. Selle eelduseks on soodne väliskeskkond ja tootlikkuse kiire kasv. Tuleva aasta majanduskasvuks ennustab pank 6,8%. Aasta keskmiseks inflatsiooniks prognoosib pank 3,4%.

Põhilisteks inflatsioonimootoriteks on panga hinnangul naftahinnatõus maailmaturul ja madalad intressimäärad, mis on suurendanud laenuvõtmist ja kergitanud eluaseme hindu. Üheks surveallikaks on panga hinnangul ka palgakasv, mis suurendab sisenõudlust.

Märten Rossi kinnitusel on üldine inflatsioonitase, kui naftahinnatõus ja paar muud tegurit välja arvata, siiski madalam, jäädes 2,5% piiridesse.

Ross ei näinud suurt ohtu rahaturgudele ka selles, kui Eesti ei peaks 2007. aastal euroga ühinema, prognoosides, et rahaturg jääb stabiilseks ja suuri muutusi ei ole ette näha.

Rahanduskomisjon arutas täna ka Isamaaliidu fraktsiooni ettepanekut, algatada riiklikult oluliselt tähtsa küsimusena inflatsiooni peatamise arutelu Riigikogu täiskogus. Isamaaliidu hinnangul seab kasvav inflatsioon ohtu planeeritud eurole ülemineku. Isamaaliidu hinnangul on inflatsioon kasvanud suuremaks kui 4%.

Rahanduskomisjon Isamaliidu ettepanekut ei toetanud, leides Eesti Panga aruandele tuginedes, et Eesti majandusareng on stabiilne ega vaja erakorralisi meetmeid. Isamaaliidu ettepanekut toetas 3 ja vastu oli 8 rahanduskomisjoni liiget.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

[email protected]

Tagasiside