Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjon saatis täiskogusse esimesele lugemisele tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (63 SE) ja alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seaduse, keskkonnatasude seaduse ning teeseaduse muutmise seaduse eelnõu (64 SE). Mõlemad eelnõud on Riigikogus 6. juunil. Komisjoni ettepanek on eelnõude esimene lugemine lõpetada.

Neist esimene eelnõu (63 SE) langetab üksikisiku tulumaksumäära 2011. aastaks 18%ni ja tõstab tulumaksuvaba miinimumi samaks ajaks 36 tuhande kroonini aastas. Teine eelnõu tõstab vastavalt alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi. Põhiline arutelu rahanduskomisjonis keskendus täna aktsiistõusuga kaasnevatele mõjudele Eesti majandusele ja tarbija rahakotile.

Rahanduskomisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul lähtub aktsiisistõus vajadusest suunata inflatsioonisurve lähiaastatele, selleks et 2011. aastaks täita eurotsooniga ühinemise hinnastabiilsuse kriteerium.

„Kuigi 2008. aastal maksukoormus veidi suureneb, siis kokkuvõttes väheneb see järgnevate aastate jooksul oluliselt. Tulumaksumäära vähenemise ja tulumaksuvaba miinimumi tõus jätab inimestele raha rohkem alles kui aktsiisistõus seda ära viib. Sellega on maksukoormus suunatud rohkem tarbimisele ja igaühel on selle kaudu võimalik oma makse veelgi alandada,” ütles Ligi.  

Seoses aktsiiside tõusuga kavatseb rahanduskomisjon viia muudatused ka keskkonnatasude seadusesse. Tehtava muudatuse kohaselt ei maksa elektritootjad   enam co2 saastetasusid, et kompenseerida elektriaktsiisi kehtestamisega kaasnevat hinnatõusu.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside