Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjon alustas oma tänasel istungil tuleva aasta riigieelarve läbivaatamist. 2015. aasta eelarve tulude maht on 8,4 miljardit eurot ja kulud 8,5 miljardit eurot. See on ligikaudu pool miljardit eurot enam kui mullu.
 

Rahanduskomisjoni esimees Rannar Vassiljev iseloomustas riigieelarvet muutuste eelarvena. “Mitmed probleemide lahendused, millele on aastaid tähelepanu juhitud, oleme paisu tagant liikuma saanud,” ütles Vassiljev. Ta selgitas, et esimese ja teise lapse toetus, mis pole tõusnud üksteist aastat, tõuseb järgmisel aastal 45 euroni kuus. Kolmanda lapse puhul 100 euroni. Madala sissetulekuga perede puhul on toetus kaks korda suurem. Tasuta koolitoit laieneb ka gümnaasiumi õpilastele. Samuti tõuseb tulumaksuvaba määr ning väheneb töötuskindlustusmakse. Peretoetuste suurendamise ning tööjõumaksude langetamise kõrval lähevad arvestatavad vahendid pensionide tõusu, ravikindlustuse finantseerimise ja kaitsekulutuste suurendamise katteks. 

Vassiljev selgitas, et tuleva aasta riigieelarvet menetletakse uue riigieelarve baasseaduse alusel, mille kohaselt maksualased muudatused on vastu võetud või algatatakse hiljemalt enne riigieelarve esitamist Riigikogule. Järgmisel aastal saavad reaalselt kättesaadavaks paljud Euroopa struktuurifondide vahendid, mille esimesed taotlusvoorud avatakse juba lähimate kuude jooksul. Riik kasutab Euroopa raha selleks, et teha struktuurseid muudatusi, mis toetavad tootlikkuse tõusu ning majanduskasvu. “Meie eesmärk on kasutada välistoetusi nii, et see võimaldaks meil tänasest nn keskmise sissetuleku lõksust välja murda,” ütles Vassiljev. 

„Tegemist on valimiseelse eelarvega, kus reaalsete mõjudega otsuste asemel on kõigile jaotatud natukene sõrme otsast. Kindlasti tuleks ümberjagamise asemel keskenduda meetmetele, mis toetavad majanduskasvu ja aitavad luua uusi töökohti. See töö seisab Riigikogul lähikuudel eelarve menetlusel ees“, ütles rahanduskomisjoni aseesimees Sven Sester. 

Tänasel rahanduskomisjoni istungil andis tuleva aasta riigieelarvest ülevaate rahandusminister Jürgen Ligi

Rahanduskomisjon otsustas esitada 2015. aasta riigieelarve seaduse eelnõu (730 SE) täiskogu päevakorda esimeseks lugemiseks 22. oktoobril. 

Lisainfo:

Rahanduskomisjoni esimees Rannar Vassiljev, 56215610

Rahanduskomisjoni aseesimees Sven Sester, 5049222 

Riigikogu pressiteenistus

 

 

Tagasiside