Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjonis otsustas oma tänasel istungil toetada komisjoni enda muudatust Riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõule (511 SE), mis tõstab keskkonnatasusid, kuid seda väiksemas määras, kui varem kavandatud.

„Saastetasu määr tõuseb orienteeruvalt 20% võrreldes varem kavandatud kolmekordse tõusuga, nagu nägi ette  Eestimaa Rohelised fraktsiooni algsed ettepanekud. Tavajäätmete ladestamise tasu tõuseb seniselt 156,5 kroonilt tonni kohta 188-le kroonile varem pakutud 470 krooni asemel ning põlevkiki tuha ja poolkoksi ladestamine tõuseb 15,65 kroonilt tonni kohta 18,78 kroonini varem pakutud 62,59 krooni asemel,“ ütles rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas.

Rõivase sõnul jääb väiksemaks ka kaevandustasude tõus. Nii näiteks tõuseb liiva kaevandustasu vaid 10 sendi võrra ehk 3,9 kroonilt 4 kroonini kuupmeetri kohta (varem pakutud 8 krooni asemel) ja põlevkivi kaevandustasu 2,4 krooni võrra ehk 12 kroonilt 14, 4 kroonini (varem pakutud 15 krooni asemel). 
 
Tegemist on kompromissiga, mida komisjoni toetas 6 ja vastu oli 5 liiget. Ettepanekut toetas ka Eestimaa Rohelised fraktsiooni esindajana Toomas Trapido.
 
„Tähtis on ettepanekutele läheneda terviklikult – ühelt poolt tõusevad keskkonnakasutuse tasud ning teisalt luuakse eeldused energia- ja ressursisäästlikuks majanduskasvuks, eelkõige elamu- ja energiasektoris,“ ütles Trapido.
 
Eelnõu 511 SE teine lugemine on Riigikogu täiskogu päevakorras teisipäeval, 16. juunil ja kolmas lugemine neljapäeval 18. juunil.
 
Rahanduskomisjon otsustas täna samuti täpsustada muudatust õppelaenu tagasimaksete osas. Komisjoni ettepanku kohaselt kompenseeritakse õppelaen osaliselt neile lapsevanemaile, kes esitavad avalduse krediidiasutusele hiljemalt 1. juuliks. Sama hakkab komisjoni ettepaneku kohaselt kehtima ka avaliku teenistuse ametnikele ja töötajaile, kes esitavad hiljemalt 1. juuliks avalduse laenu põhiosa kompenseerimiseks riigi poolt. 
 
Täiendav informatsioon: rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas, telefon 51 19799
 
Riigikogu pressitalitus

Tagasiside