Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahanduskomisjon arutas täna tubakatootjatega probleeme, mis seotud tubakaaktsiisi tõusuga. Järjekordne tubakaaktsiisi tõus on planeeritud selle aasta 1. juulile.

Tubakatootjate väitel ei ole maksuregulatsioon, mis puudutab aktsiisistõusule eelneva perioodi laovarude maksustamist üheselt mõistetav. Kuna maksu- ja tolliamet võib oma hinnangu anda järgneval hooajal ja esitada nõudeid tagantjärele, paneb see tubakatootjate väitel ettevõtjad pikas perspektiivis raskesse situatsiooni, kuna puudub seaduskindlus.

Tubakatootjate väitel sunnib senine regulatsioon looma aktsiisitõusu eel ka võimalikult suuri laovarusid, et madalama aktsiisiga varuda ja seda konkurentsis püsimiseks väga pika aja jooksul müüa. Tubakatootjad sooviksid lisada alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seadusesse sätte, mis reguleeriks detailsemalt kõrgemale aktsiisile ülemineku. Regulatsiooni põhisisuks oleks nn lahtitollimise reguleerimine – nt viis kuud enne aktsiisitõusu saab kaupa lahti tollida vana aktsiisiga vaid limiteeritud koguses.

Lisaks eelnevale soovivad tubakatootjad miinimumaktsiisi rakendamist. Täna koosneb sigarettide aktsiis kahest osast – fikseeritud ja proportsionaalsest osast, mis sõltub hinnast. Tubakatootjate sõnul toob proportsionaalse aktsiisimäära liiga suur osa kaasa selle, et suitsetajad liiguvad aktsiisi tõustes kallimast hinnasegmendist odavama peale, millega nende arvates väheneb kvaliteetsemate sigarettide osakaal tubakaturul ning sellega vähenevad ka riigieelarve tulud.

Rahanduskomisjon täna mingeid seisukohti ei kujundanud ja otsustas jätkata arutelu märtsis.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

Tagasiside