Riigikogu rahanduskomisjon saatis tänasel Riigikogu istungil lõpphääletusele platvormihaldurite aruandlusreeglistiku täpsustamise eelnõu, mille eesmärgiks on platvormidel tegutsevate teenusepakkujate maksustamiseks vajaliku info kogumine

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk selgitas, et teema on aktuaalne ja vajab kiiret lahendamist. „Platvormialase tegevuse kohta teabe jagamine on tähtis ettevõtete võrdse kohtlemise seisukohalt. Nimelt hakkavad muudatuste kohaselt platvormihaldurid nagu AirBnB, Amazon, Bolt, Uber, Etsy,  Booking.com esitama Maksu- ja Tolliametile (MTA) teavet platvormidel tegutsevate müüjate ja teenuspakkujate ning nende teenitud tulu kohta,“ selgitas Kokk. Ta märkis, et eelnõu võimaldab teha riiklikku järelevalvet platvormidel tegutsevate müüjate ja teenusepakkujate suhtes, sealhulgas kontrollida nende maksukohustuste täitmist.

Ta lisas, et praegu toimub andmevahetus platvormidega vabatahtlikkuse alusel. MTA on sõlminud mitme platvormidega kokkulepped, kes edastavad  vabatahtlikult MTA-le teavet müüjate kohta, kes on selleks nõusoleku andnud. „Kõik kahjuks seda ei tee. Seaduse muudatus teeb nüüd selle kõigile üheselt kohustuseks,“ toonitas Kokk. Ta lisas, et nende reeglite kehtestamise kaudu tagame ka täiendava maksulaekumise riigieelarvesse.

Kokk märkis, et seaduse vastuvõtmise järel peavad platvormihaldurid aastast 2023 hakkama teavet koguma muuhulgas nii füüsilistest kui juriidilistest isikutest müüjate kohta ja selle järgmise aasta jaanuari lõpuks saatma MTA-le. „Teavet tuleb anda nii platvormil tegutsevate kohalike kui ELi liikmesriikide maksukohustuslaste kohta, samuti selliste riikide maksukohustuslaste kohta,  kellega Eesti on sõlminud kokkuleppe maksualase teabe automaatseks vahetamiseks. Mitteresidentide kohta saadud teavet vahetavadki maksuhaldurid omavahel automaatse teabevahetuse korras,“ märkis Kokk.

Ta selgitas, et kui müüja keeldub platvormihaldurile tema aruandekohustuse täitmiseks vajalikke andmeid jagamast, on platvormihalduril õigus meeldetuletuste eiramise korral tema konto sulgeda ja takistada tal platvormil edaspidi registreerimast, samuti õigus hoiduda müüjale tasu üle kandmisest.

Eelnõuga üle võetav aruandlusreeglistik tuleneb peaasjalikult ELi vastavast direktiivist, mille koostamisel omakorda tugineti Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) varem koostatud platvormihaldurite aruandluskohustuste mudelreeglitele.

Valitsuse 24. oktoobril algatatud maksualase teabevahetuse seaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse (halduskoostöö direktiivi ülevõtmine) eelnõu (732 SE) kolmas lugemine ja lõpphääletus on kavas tänasel, 14. detsembri Riigikogu istungil..

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside