Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahanduskomisjoni ja sotsiaalkomisjoni tänasel ühisistungil oli tähelepanu keskmes Riigikogule esitatud kollektiivne pöördumine “Viia läbi II samba väljamaksete reform: maksimaalne kasu kogutud säästudest”.

Arutelu võib pidada mõtteliseks jätkuks kevadel kogumispensionide seaduse muutmise käigus alanud debatile.

Rahanduskomisjoni esimehe Mihhail Stalnuhhini sõnul oli pensionifondi II samba väljamaksete paindlikumaks muutmine päevakorral juba enne kollektiivse pöördumise esitamist Riigikogule. „Suve hakul palus rahanduskomisjon Rahandusministeeriumil täiendavalt analüüsida teise samba väljamaksete paindlikumaks muutmise võimalusi lähtuvalt „Tuleva“ ettepanekutest,“ ütles Stalnuhhin. Ta lisas, et nüüd oli võimalik saada ülevaade suuremast tervikpildist. Arutelu käigus saadi ülevaade ka Sotsiaalministeeriumi poolt ettevalmistatavast pensionireformist.

Sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt juhtis tähelepanu pensionifondidega seotud probleemidele. „Rahulolematus on tulnud sellest, et tootlus on väike. Teenustasud on kõrged. See ongi tekitanud pahameele,“ ütles Kütt.

Tulundusühistu „Tuleva“ eestvedaja Tõnu Peki eestvedamisel algatatud kollektiivse pöördumise  juhtmõte on, et pensioni II samba väljamaksete süsteem on ebaefektiivne. Seda tuleb muuta paremaks, et raha annaks Eesti inimestele maksimaalset kasu. Peki arvates peame paika panema miinimumpensioni määra ja reformima väljamaksete süsteemi.

Rahandusministeeriumi esitatud seisukohas märgitakse, et uuest aastast jõustunud seaduse muudatused lubavad teisest sambast pensioni maksma hakata ka investeerimisriskiga pensionilepingute alusel. See loob lisavõimalused inimestele, kes on valmis suurema pensioni saamiseks riske võtma ja jätkama investeerimist ka pensionil olles.

Rahandusministeerium peab paindlikkust teises sambas oluliseks väärtuseks, kuid sellesuunalisi ettepanekuid tuleb hinnata koosmõjus kuludega, mida need pensionisüsteemile tervikuna tekitavad ja keerukusega, mida need inimestele pensioniotsuste langetamisel lisavad.

Rahanduskomisjon pidas vajalikuks jätkata arutelu antud teemal.

Komisjoni istungil osalesid Rahandusministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi, Tulundusühistu Tuleva, Eesti Kindlustusseltside Liidu, Eesti Ametühingute Keskliidu, LHV Varahalduse ja Pangaliidu esindajad.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside