Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tallinnas Kultuurikatlas täna toimunud Euroopa Liidu liikmesriikide parlamentide ja Euroopa Parlamendi poliitikute arutelul jäi kõlama, et Euroopa majanduskasvu ja liikmesriikide heaolu parandamiseks on vaja tugevdada majandus- ja rahaliitu ning jätkata struktuurseid reforme.

Vaata videokokkuvõtet konverentsi esimesest päevast:

SECG konverentsi esimene päev

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles konverentsi avades, et kui liikmesriigid tahavad olla edukad, siis on ainuvõimalik teha tihedat koostööd.   

Konverentsi juhatanud Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Remo Holsmeri sõnul peavad liikmesriigid jätkama reformidega, mis on vajalikud selleks, et rahandus oleks jätkusuutlik ja majanduskasv senisest suurem. „Eesmärk on, et Euroopa riigid oleks ühtsed ja et kõikides liikmesriikides kasvaks majandus ja seeläbi inimeste heaolu,“ ütles Holsmer. Tema sõnul said poliitikud sõnumi, et mõelda tuleb inimpõlve, mitte valimistsükli raames. „Vananeva rahvastiku kontekstis on kõigi liikmesriikide eelarved pingelised ja läbimõtlemata pikaajaliste kulutuste tegemine on vastutustundetu,“ ütles Holsmer.

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ütles, et isegi kui majanduskasvu näitajad euroalal paranevad, tuleb majandust jätkuvalt turgutada. Konkreetsed ettepanekud majandus- ja rahaliidu tugevdamiseks avaldab Euroopa Komisjon 6. detsembril. Majandus- ja rahaliidu süvendamise aruteludokumendis (PDF, 1MB) on nimetatud neli põhimõtet, mida edasiste sammude kavandamisel tuleks jälgida.

Eesti delegatsiooni liige Jürgen Ligi tõi esile, et rahaliidu süvendamine peaks praegu seisnema kokku lepitud eelarvereeglite ja struktuuripoliitika paremas ellu viimises ja järelevalves. „Uusi reegleid ja tingimusi on seni põhjust arutada ainult nendel eesmärkidel,“ ütles Ligi. „Paraku kostus sõnavõtjatelt taas ka väiteid, nagu oleks reeglid probleem, kuigi nad on ainult järeldus probleemidest ja kriisist.“

Euroopa Parlamendi majandus- ja rahanduskomisjoni esimehe Roberto Gualtieri sõnul on jätkuvalt probleemiks väike majanduskasv, madalad palgad ja vähesed investeeringud, millega kaasneb sotsiaalse ja majandusliku ebavõrdsuse süvenemine. 

Eesti Panga president Ardo Hanssoni sõnul on oluline struktuursete reformidega edasi liikuda selleks, et tagada majanduste paindlikkus ja vastupanuvõime ootamatustele.

Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) asepeasekretär Mari Kiviniemi märkis oma ettekandes, et tähtis on keskenduda meetmetele, mis toetavad majanduskasvu ja aitavad üle saada globaliseerumisega seotud väljakutsetest. Lisaks on tema sõnul oluline viia lõpuni pangandusliidu, energialiidu ja digitaalse ühtse turu loomine.   

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise parlamentaarse mõõtme raames toimuv Euroopa Liidu stabiilsuse, majanduse koordineerimise ja juhtimise konverents (SECG) jätkub homme maksude efektiivse kogumise ja Euroopa Liidu eelarve aruteludega. Otseülekannet saab jälgida parleu2017.ee veebilehelt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
Telefon: 631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

 

 

 

 

Tagasiside