Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni liikmed kohtusid täna Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) delegatsiooniga ja andsid ülevaate Eesti finantsolukorrast.

IMF delegatsiooni arutas mõttevahetuse käigus riigi- ja erasektori esindajatega Eesti majanduse olukorda ning tehtud ja kavandatavaid majanduspoliitilisi samme. Visiit toimub IMFi iga-aastaste majanduspoliitiliste konsultatsioonide raames.

Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann, liikmed Aivar Sõerd ja Hendrik Johannes Terras andsid IMF-i delegatsioonile ülevaate riigieelarve struktuursesse tasakaalu viimisest, ootustest järgmise aasta riigieelarvele, kavandatavatest maksualastest muudatustest ja inflatsiooni mõjust.

„Rahanduspoliitika suund on leevendada riigieelarve struktuurset puudujääki, viia see kõigepealt alla 3% protsendi piiri ja seda seejärel samm-sammu haaval vähendada. Menetluses olevad maksuseaduste eelnõud aitavad selle eesmärgi saavutamisele kaasa. See ei too kaasa üldist maksukoormuse tõusu,“ selgitas Akkermann.

Aivar Sõerd selgitas, et eelarvepoliitika osas on Eestil vaja rakendada meetmeid, et vältida valitsussektori võla kiiret paisumist, vaja on piirata eelarvekulude kiiret kasvu ning parandada tulude-kulude tasakaalu. „Riigieelarve kulude ja tulude tasakaal on paigast nihkunud, selle lõhe süvenemisel on hiljem olukorrast palju keerulisem välja tulla. Riigieelarve jooksvaid kulusid ei tohiks katta laenurahaga,“  Ta märkis, et loomulikult teeb muret ka üks paisuv kuluartikkel riigieelarves, milleks on kiiresti kasvav intressikulu. Energiatootmise mitmekesistamiseks on Eestil võimalik lähiaastatel kasutada Euroopa Liidu taastefondi raha.

IMFi delegatsioon saab visiidi käigus üldpildi nii finantssektori olukorrast ja väljavaadetest kui ka muudatustest rahapesu tõkestamise poliitikas ja korralduses Eestis. Nagu ka varasematel aastatel, on teemaks Eesti finantsjärelevalveasutuste valmisolek astuda täiendavaid samme finantsstabiilsuse tagamiseks, kui see peaks vajalikuks osutuma.

IMFi delegatsioon kohtub valitsuse ja Riigikogu liikmetega ning Eesti Panga, ministeeriumite, ametiasutuste ja finantsinspektsiooni juhtide ja analüütikutega. Samuti on plaanis kohtumised kommertspankade, erialaliitude ja eraettevõtete esindajatega.

Visiidist teeb kokkuvõtte IMFi delegatsiooni juht Vincenzo Guzzo teisipäeval, 23. mail kell 11–12 Eesti Pangas toimuval pressikonverentsil, kus osalevad ka keskpanga president Madis Müller ja rahandusminister Mart Võrklaev.

Valuutafond arutab kord aastas kõikide liikmesriikidega olulisi majanduspoliitilisi teemasid. Konsultatsiooni järel valmib raport, mis kajastab IMFi ekspertide hinnangut Eesti majanduspoliitikale.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside