Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni tänasel istungil oli keskseks kõneaineks tuleva aasta majandusprognoos, mis on aluseks tuleva aasta riigieelarve koostamisel.

Rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer nentis, et kui esialgu oli käesoleva aasta majanduskasvu prognoosiks 2 protsenti, siis nüüd on see langenud 1,3-le protsendile. 2017.aasta kasvutempoks on kavandatud 2,5 protsenti.

“Käesoleva aasta 1,3 protsendiline majanduskasv ei anna põhjust rahuloluks, kuid me peame arvestama kontekstiga. Euroopas on nii osade liikmesriikide eelarveprobleemidest, põgenikekriisist kui ka Brexitist palju ebakindlust. Ka meie lähimate eksportturgude – Soome ja Venemaa – majanduste olukord ei ole roosiline, “ selgitas Holsmer. „Euroala majanduskasv sel aastal on 1,7%, Soome oma 1% ümber. Selles võtmes oleks kahekohaliste kasvunumbrite ootus enesepett.”

“Tagasihoidliku majanduskasvu tingimustes peame me muutma oma ettevõtluskliimat atraktiivsemaks, vähendama avaliku sektori bürokraatiat ja muutma riigi toimimist efektiivsemaks, “ütles Holsmer. „Riik hoiab ka tulevikus eelarve struktuurses tasakaalus ning langetab maksukoormust. Tööjõukulude kasvusurvet leevendavad ka näiteks otsused langetada 2018. aastaks sotsiaalmaksu 1 protsendi võrra ja suurendada maksuvaba tulu 205 euroni aastaks 2019.”

„ Orienteeruv 1,5 protsendiline majanduskasv ei peegeldu aga eelarvelaekumistes. Selle aasta 8 kuu laekumised ületavad prognoosi ligi 30 miljoni euroga, samas suurusjärgus prognoosib riik täiendavat maksulaekumist ka 2017. aastal, “ lisas Holsmer. „Antud olukorras peab riik ebakindlast väliskekskonnast tulenevalt kaaluma iga euro kulutamist, vältima kergekäelist püsikulude tõusu ja jälgima eelarvedistsipliini.”

2017. aasta riigieelarve eelnõu antakse Riigikogule üle arutamiseks septembri viimasel nädalal.

Lisainfo: Remo Holsmer, 503 3673

Fotod:

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside