Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni tänasel istungil käsitleti majandus- ja rahandusprognoosi seoses kavandatava lisaeelarvega.

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk rõhutas, et kuna eeldatavasti on koos lisaeelarvega tegu mitme seaduse muutmisega, siis on vaja koostada põhjalik seletuskiri. „Lisaeelarve koostamisel tuleb arvestada, et kui me leevendame majanduskriisi mõjusid, siis halveneb oluliselt riigi rahanduslik positsioon,“ märkis Kokk.

„Abipakett, mida rakendatakse koostatava lisaeelarve kaudu lahendab majanduslikke probleeme lühiajaliselt.  Otsuste aluspõhimõte peab olema, et riigi toetus peab olema nii lühiajaline kui võimalik ja nii pikk kui vajalik, sest iga toetus tähendab täiendavat kulu Eesti maksumaksjatele ning pikaajaline üle enda võimete elamine tähendab, et me elame järgmiste põlvede arvelt. Lisaeelarvega saame käivitada KredExi kaudu antavad laenud ettevõtetele ja hakata Haigekassa kaudu maksma haiguslehele jäänutule tasu esimesest haiguspäevast alates. Kui esialgu arvestame kahe miljardi suuruse rahasüstiga, siis peame arvestama ka suurema laenu võtmisega, et tagada majanduse jätkusuutlikkus,“ ütles Kokk.

Ta lisas, et kuna Eesti laenukoormus on madal, siis saame vajadusel julgemalt laenu võtta. Samas peab lisaeelarve arutelu olema põhjalik ning vajaduse korral tuleb Riigikogus teha eelarvesse ka parandused. Selguse huvides peavad olema rahaeralduste juures ka rakendussätted, et tagada kõigile otsustajatele ja taotlejatele meetmete selgus ja läbipaistvus.

Rahanduskomisjoni aseesimees Maris Lauri märkis, et majandus vajab kindlasti tuge, selles kahtlust pole. „Riiklikud meetmed peavad tegelema eelkõige lähiajal kõige olulisemate teemadega: inimeste sissetulekud, ettevõtete käibevahendite tagamine ja loomulikult piisav rahastus tagamaks tervishoiu ja laiemalt sotsiaalsfääri võimekus praeguses kriisis. Muidugi tuleb vaadata ka kaugemale ja mõelda, mida teha siis, kui kriis osutub praegu prognoositust pikemaks ja sügavamaks ning kuidas tagada, et kriisist väljumine oleks võimalikult kiire ja edukas,“ ütles Lauri.

Ta viitas ka mitmete teiste komisjoni liikme arvamusele, et vaatamata suurele määramatusele ei tohi lisaeelarve põhineda liialt optimistlikel majandusootustel, sest näha on, et see kriis ei ole ei Eestis ega maailmas paari kuu pikkune.

Komisjoni videoistungil osalesid rahandusminister Martin Helme ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse esindajad.

Lisainfo:
Aivar Kokk, 503 0954
Maris Lauri, 518 4242

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside