Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahanduskomisjoni tänasel istungil toetati alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmist, et anda energia aktsiisivabastuse luba taotlevatele ja luba omavatele ettevõtjatele suurem paindlikkus aktsiisisoodustusele kvalifitseerumise hindamisperioodi pikkuse valiku näol.

Rahanduskomisjoni esimees Erki Savisaar selgitas, et kui kehtiv  seadus annab võimaluse hinnata elektrointensiivust ja gaasitarbimise intensiivust viimase lõppenud majandusaasta andmete alusel, siis eelnõuga saab ettevõtja vabalt valida hindamisperioodi pikkuseks lõppenud üks kuni neli järjestikkust majandusaastat.

„COVID-19 järgne majanduskeskkond on negatiivselt mõjutanud ka muidu jätkusuutlike ettevõtete tegevust,“ ütles Savisaar.  Ta märkis, et mitmest järjestikkusest majandusaastast pikemal perioodil negatiivset lisandväärtust näitava ettevõtja tegevus ei ole jätkusuutlik ning tõenäoliselt ei täida selline ettevõtja ka raskustes ettevõtja kriteeriumi, mis on universaalselt riigiabi andmise eelduseks. Ettevõtjatele antav võimalus pikendada elektrointensiivuse ja gaasiintensiivuse hindamisel arvestusperioodi kavandatakse tähtajatult. Seda põhjusel, et COVID 19-st alanud kriisi järelmid kestavad tõenäoliselt veel aastaid.

„Elektrointensiivsuse ja gaasitarbimise intensiivsuse hindamisel arvestusperioodi pikendamine ühelt majandusaastalt kuni neljale majandusaastale annab ettevõtjatele volatiilses majanduskeskkonnas suurema paindlikkuse ja vähendab lühiajaliste majandusraskuste mõju hindamistulemusele. Eelnõuga kavandatud suurem paindlikkus annab võimaluse lühiajalisi raskusi kogevatele ettevõtjatele täita suurema tõenäosusega aktsiisisoodustuse lävendkriteeriumid ning vältida võimalikku aktsiisivahe tasumise kohustust,“ lisas rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk. 

Rahanduskomisjon otsustas saata komisjoni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (297 SE) täiskogu istungile teiseks lugemiseks 23. veebruaril.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]

 

 

Tagasiside