Riigikogu rahanduskomisjon otsustas tänasel istungil saata mootorsõidukimaksu eelnõu ja kohalike omavalitsuste üksustele tulumaksu eraldamise põhimõtteid muutva eelnõu täiskogu istungile 5. juunil.

Riigikogu rahanduskomisjon vaatas eelmisel istungil läbi valitsuse algatatud mootorsõidukimaksu seaduse eelnõule (364 SE) laekunud muudatusettepanekud. Eelnõule laekunud 831 muudatusettepanekut seoti paragrahvide kaupa 19 muudatusettepanekuks ja  rahanduskomisjon tegi omalt poolt eelnõus mitu muudatust. Tänasel istungil langetati menetluslikud otsused, mille kohaselt otsustati eelnõu saata täiskogu istungile ettepanekuga teine lugemine lõpetada.

Rahanduskomisjon otsustas valitsuse algatatud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (443 SE), millega muudetakse kohalike omavalitsuste üksustele tulumaksu eraldamise põhimõtteid samuti saata täiskogu istungile ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann selgitas, et muudatused on seotud kohalikele omavalitsustele tulumaksu laekumise diferentseerimisega.

Ta viitas valitsuse tegevusprogrammile aastatel 2023-2027. „See näeb ette kohalike omavalitsuste tulubaasi tasakaalustamise, et vähendada valglinnastumise ja regionaalse mahajäämuse negatiivseid mõjusid, arvestades muuhulgas rahvastiku jaotust ja töökohtade paiknemist,“ märkis Akkermann.

Rahanduskomisjoni aseesimees Andrei Korobeinik ütles, et eesmärk aidata raskes olukorras olevaid omavalitsusi on kahtlemata õige, kuid selleks oleks vaja üle vaadata tervikuna kohalikele omavalitsustele tulumaksust laekuv üldine määr – seda peaks suurendama, et kohalikel omavalitsustel oleks võimalik paremini täita neile riigi poolt pandud ülesandeid. Korobeinik lisas, et seda reformi ei tuleks teha majanduslanguse olukorras ja kiirustades: „Süsteemi ei tohiks päevapealt rikkuda, omavalitsuste tulubaasi analüüsimisel peab arvesse võtma nii tänast olukorda kui demograafilisi trendi“ märkis Korobeinik viidates Eesti Linnade ja Valdade Liidu seisukohale.

Eelnõu kohaselt suurendatakse perioodil 2025–2027 järk-järgult residendist füüsilise isiku riiklikult pensionilt eraldatavat tulumaksu 2,5%-lt 10,23%-le ja vähendades samal ajal järk-järgult muust tulust tulumaksu 11,89%-lt 10,23%-le. Muudatusega kiireneb tulumaksu laekumise kasv kohalikes omavalitsustes, kus on eakate osakaal kõrge, ning aeglustub kasvkohalikes omavalitsustes, kus on kõrgem tööealiste osakaal ja palgatase. Muudatus on riigieelarve neutraalne ning kohalike omavalitsuste tulubaas jääb kogusummas samaks.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside