Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni tänasel erakorralisel istungil käsitleti piirikaubanduse ohjamiseks kahte alkoholi aktsiisimäärade langetamist käsitlevat eelnõu.

Rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul on kolme koalitsioonierakonna fraktsiooni algatatud aktsiisiseaduse muutmise eelnõu vaja menetleda kiiresti, et aktsiisi vähendamine saaks toimuda juba alates 1. juulist. „ Aktsiisi vähendamise vajadus on ilmselge, et ohjata 2015. aastast hoogustunud piirikaubandust Läti suunalt,“ ütles Kokk. Ta lisas, et õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisimäärade langetamine 25 protsendi võrra annab ettevõtjatele võimaluse vähendada alkoholi hindasid selle arvelt. Alkoholi odavnemise tulemusena võivad väheneda alkoholi nii Lätist soetamise kogused kui ka kasvada Eesti põhjapiiril ostetud alkoholi kogused.

Kokk nentis, et eelnõule ei ole koostatud väljatöötamiskavatsust, sest tegemist on riigieelarve tulude kiireloomulise küsimusega. Valitsuse 23. mail 2019 kinnitatud tegevusprogrammis aastateks 2019-2023 nähakse ette aktsiisimäärade vähendamine maksutulude Eestisse toomise eesmärgil.

Rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd selgitas Reformierakonna fraktsiooni algatatud eelnõus toodud ettepanekuid, milles arvestatakse riske seoses Läti võimaliku reaktsiooniga Eesti kavandatavale aktsiisilangetusele. „Peame lähenema hinnalangetusele diferentseeritult ja arvestama selliste hinnaerinevustega võrreldes Lätiga, et ka oleks saavutatud soovitud tulemus piirikaubanduse lõpetamiseks,“ ütles Sõerd. “Eelnõu sisendiks oleme võtnud KPMG poolt eelmise aasta lõpus piirikaubanduse tõrjumiseks pakutud määrad, mis langetaksid kehtivat õlleaktsiisi määra 33 protsenti ja kange alkoholi määra 4 protsenti.”

Rahanduskomisjon otsustas saata Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni 27. mail algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (30 SE) ja Eesti Reformierakonna fraktsiooni 2. mail algatatud  alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu (7 SE) Riigikogu täiskogu istungile esimeseks lugemiseks 3. juunil.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside