Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahanduskomisjoni tänasel istungil käsitleti Pensionikeskuse tegevust teise pensionisamba fondimaksete ülekandmisel.

Rahanduskomisjoni esimees Erki Savisaar juhtis tähelepanu Pensionikeskuse aeglasele tegevusele raha ülekandmise korraldamisel.

Savisaar märkis, et Pensionikeskus soetab pensionikogujatele Maksu- ja Tolliametist laekunud maksuraha eest paari nädala jooksul erinevatelt pensionifondidelt ettenähtud pensioniosakuid. Osakute hinnad võivad ajas aga muutuda ja selle tõttu võib samal kuul erinevatel päevadel tehtud ülekannete tõttu samast fondist sama suure makse eest saadav osakute arv erineda.

„Pensionikeskuse tegevuse tehniline keerukus ei ole piisav põhjendus raha kinni hoidmiseks. Teise pensionisambaga liitunud inimeste huvid peavad olema parimal moel kaitstud,” ütles Savisaar. Ta lisas, et alates samba loomisest on aeg edasi läinud ning täna võiks inimestele pakutav teenus olla oluliselt parem. Süsteem peab olema selge ja arusaadav ning teise sambasse raha koguvate inimeste huvid peavad olema kaitstud. Süsteemi tuleb järjepidevalt täiustada ja vajadusel vananenud õigusakte muuta.

Rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka  sõnul ei saa täna ei saa ühtegi osapooltest süüdistada, sest viivitused pensionikannetes on olnud tingitud tõsiasjast, et tööandjalt liigub pensionifondi suunatud raha maksuametisse järgmise kuu 10. kuupäevaks, kuid maksuamet saab raha hoida enda käes kuni kaks nädalat.

„Tänases seadusandluses vastavad piiritlused puuduvad, kuid lahenduseks on leppida kokku, mis kuupäevaks peab maksuamet olema teinud ülekanded Pensionikeskusele. Pensionikeskus suudab  pensionifondidele ülekanded teha tavaliselt ühe tööpäevaga,“ ütles Kokk. Samuti vajab muutmist tänane olukord, kus riigikassale saab arveid esitada vaid tööpäevadel kuni kella 15. Konkreetsel kuupäeval võiks seda aega pikendada, et pensionikeskus jõuaks kõik ülekanded siis samal päeval pensionifondidele teha.

„On kurb tõdeda, et aastaid on toiminud süsteem, mis kohtleb inimesi ebavõrdselt. Eriti kahetsusväärne on, et see ebaõiglane kohtlemine on tingitud ajale jalgu jäänud seadusandlusest,“ ütles Kokk.

„Olukorrale tuleb leida kiire lahendus ning teise samba maksete laekumise protsesside ülevaatamine ja analüüs tuleb võtta ette esimesel võimalusel.“  

Rahanduskomisjon tegi Rahandusministeeriumile ettepaneku kujunenud olukorda analüüsida ja teha ettepanekud maksete kiirendamiseks.

Rahanduskomisjoni istungil osalesid Rahandusministeeriumi, Pensionikeskuse ning Maksu- ja Tolliameti esindajad.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837
[email protected]

 

Tagasiside