Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni tänasel videoistungil käsitleti Finantsinspektsiooni tegevust panganduse kontrollimisel, rahapesu tõkestamisel ja seoses pensionifondidega.

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk ütles, et pensionfondide puhul on vaja jälgida nende tegevust ja tagada nende läbimõeldud toimimine.

„Finantsinspektsiooni teatel toimus nende kohapealne kontroll registripidajas AS Pensionikeskus, mis jõudis lõpule mullu esimeses kvartalis. Kontrolliga tuvastati mitu puudust sise-eeskirjades, organisatsioonilises juhtimises ja korralduses, infoturberaamistikus ja talitluspidevuses,“ märkis Kokk. Ta selgitas, et tänaseks on AS Pensionikeskus need puudused ka kõrvaldanud ning viinud oma sise-eeskirjad ja protsessid Finantsinspektsiooni soovitustega vastavusse.

„Samuti on oluline, et meie pangad sisenesid koroonakriisi tugevate finantsnäitajatega,“ ütles Kokk. Ta selgitas, et pankadel on olnud hea laenukvaliteet, kasumlikkus, kõrge kapitaliseeritus ja kuluefektiivne ärimudel. „See kõik aitab pankadel vajadusel tasandada krediidikahjusid ning säilitada laenuvõimekust. Kuigi pankade kapitaliseeritus ja likviidsus on parem kui eelneva kriisi eel, võivad ees seisvad kahjumid ja muud kitsaskohad mõjutada pankade võimekust ning isu majandust krediteerida,“ lisas Kokk.

Rahanduskomisjoni liige Andres Sutt tunnustas Finantsinspektsiooni tegevust rahapesu tõkestamisel. “Euroopa Pangandusjärelevalve on oma uurimise lõpetanud ning kinnitanud, et Finantsinspektsioon on oma ülesandeid korrektselt täitnud – Danske juhtumil on sellega joon all. Finantsinspektsiooni võimekust rakendada rahapesu tõkestamise järelevalves riskipõhise lähenemise põhimõtteid on positiivselt ära märkinud Rahvusvaheline Valuutafond. On oluline, et Eesti finantssüsteemi maine püsib puhas ka edaspidi,” märkis Sutt.

Eesti pangad sisenesid koroonakriisi tugevana ning nende kapitalipuhvrid on piisavad. “Tugev kapitaliseeritus võimaldab pankadel pakkuda klientidele kriisi ajal väga vajalikku maksepuhkust ning annab kindlustunde, et majanduse taastumise faasis on pankadel võimekus investeeringuid rahastada,” rõhutas Sutt.

Komisjoni videoistungil andis selgitusi Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

Rahanduskomisjoni istungil andis Maksu- ja Tolliameti tegevusest ülevaate peadirektor Valdur Laid.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside