Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni kohtumisel Eelarvenõukogu esimehe Raul Eametsaga arutati Eesti majanduse hetkeolukorda ning hinnanguid majanduskasvu prognoosile.

Rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer märkis, et suvine majandusprognoos on aluseks järgmise aasta riigieelarvele ning sellele annab seaduse järgi oma hinnangu Eelarvenõukogu. “Sõltumatu kõrvalvaade eelarve projektile ja Eesti majanduse olukorrale laiemalt on äärmiselt oluline sisend Riigikogule,” lisas Holsmer.

“Diagnoos majanduse olukorrale kattub ka just Eestis viibinud Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) hinnangutega. Kiire palgakasv on positiivne inimese jaoks, kuid küsimus on tootlikkuses ning ettevõtete võimes pikaajaliselt kohaneda kõrgema palgatasemega,” ütles Holsmer. „Eelarvepoliitiliste otsuste kaudu suurendab riik antud olukorras investeeringuid, vähendab avaliku sektori töötajaskonda ja viib ellu riigireformi ning vähendab tööjõumakse. Niisamuti pean oluliseks ettevõtjate aitamist uute turgude leidmisel. Need sammud aitavad kaasa Eesti ettevõtete konkurentsivõime tõstmisele.”

Eelarvenõukogu hinnangu kohaselt on aeglasemaks korrigeeritud SKP nominaali 5,9-lt protsendilt 5,2-le protsendile, reaalkasvu aga on alandatud 3-lt protsendilt 2,5-le protsendile. Eelarvenõukogu analüüsis tõdetakse, et jätkuvalt on üleval küsimus Eesti majanduse kriisijärgsest kasvupotentsiaalist. Kuigi nii sel kevadel kui ka suvel on SKP potentsiaalse taseme hinnanguid allapoole korrigeeritud, siis ei pruugi korrigeerimise ulatus olla piisav.

Rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Tamm viitaski asjaolule, et viimase nelja aasta jooksul on kärbitud algset majanduskasvu prognoosi. Eelarvenõukogu esimees Raul Eamets ütles, et Rahandusministeeriumi makromajandusprognoos on teiste prognoosidega sarnane ning kirjeldab piisava usaldusväärsusega Eesti majanduse väljavaateid. Majanduskasvu väljavaadete halvenemisele vaatamata on maksulaekumine lähiajal väga hea.

Seadustest lähtuvalt on Eelarvenõukogu näol tegemist nõuandekoguga, mis hindab riigi makromajandusprognoose ning jälgib eelarvereeglite täitmist. Eelarvenõukogule pandud ülesanded ei eelda eelarvepoliitiliste hinnangute andmist ning Eelarvenõukogu on selgelt järelvalvaja rollis.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside