Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Parlamendis võttis Poola peaministri Kazimierz Marcinkiewiczi vastu Riigikogu aseesimees Ene Ergma , samuti kohtusid peaministriga väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa , aseesimees Marko Mihkelson ja Juhan Parts.

Kohtumistel keskenduti Valgevene olukorra, Ukraina demokraatia arengu ning energeetikapoliitika teemadele.

Väljendades muret Valgevene presidendivalimistega kaasnenud sündmuste pärast, rõhutas Ergma vajadust jätkata demokraatia arengu toetamist selles riigis. „Demokraatlike väärtuste teadvustamine Valgevenes aitab kaasa normaalse riigi tekkeks,” märkis Ergma. Mõlemad pooled tunnistasid, et Valgevenes ja Ukrainas toimuv on oluline kogu Euroopa jaoks. Marcinkiewicz teavitas, et Valgevenele mõju avaldamiseks ei ole Poola üksnes ühinenud Lukašenka režiimi vastu kehtestatud sanktsioonidega, vaid ette on võetud ka rida riigi arengut toetavaid samme. Näiteks transleeritakse Poolast Valgevenesse ühiskondlik-poliitilisi raadiosaateid, samuti on loodud õppimisvõimalused Poola ülikoolide juures ning väljastatud 300 stipendiumit nendele Valgevene noortele, kes režiimi tõttu on kodumaal kõrgematest õppeasutustest välja visatud. „Demokraatia arengu oluliseks eelduseks on informatsiooni olemasolu, ainult informeeritud inimene saab kujundada oma otsuseid vaba tahte alusel,” rõhutas Marcinkiewicz vajadust ületada Valgevene kodanike infosulgu.

Arutades olukorda Ukrainas peatuti muu hulgas riigi NATO liikmeks astumise tähtsusel. Mõlemad pooled nentisid, et oma kogemuse jagamine Ukrainale aitab kiiremini saavutada eesmärki, mis tugevdab regiooni julgeolekut tervikuna.

Eesmaa tõstatas kohtumisel energeetikapoliitikaga seotud küsimused, kõne all oli muu hulgas Läänemere Saksa-Vene gaasitrassi rajamise probleem. Marcinkiewicz väljendas imestust, miks soovib Saksa pool rajada trassi, mille gaasitransiit on lõpptarbijale kallim kui olemasolevate trasside tõhusam kasutus. Lisaks sellele olid arutusel energeetikavarustuse ja julgeolekuga seotud küsimused.

Riigikogu pressitalitus

Kateriin Leini, 631 6353

30. märts 2006

Tagasiside