Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon otsustas oma tänasel istungil toetada Vabariigi Presidendi poolt 24. novembril 2008 välja kuulutamata jäetud  Riigikogu liikme palga ajutise korralduse seaduse (342 UA) muutmata kujul vastu võtmist. Selle poolt oli 7 põhiseaduskomisjoni liiget, 2 ei hääletanud.

Seadus on täiskogus homme 2. detsembril. Uuesti vastuvõtmiseks vajab seadus 51 poolthäält. Juhul, kui seadust ei võeta muutmata kujul vastu, tuleb see Riigikogu menetlusse tagasi.

Vabariigi Presidendi hinnangul on kõnealune seadus vastuolus põhiseaduse §-ga 75, mille kohaselt saab Riigikogu liikme töötasu muuta vaid järgmise koosseisu kohta. President leiab, et põhiseadusest tulenevalt ei saa ükski põhiseaduslik institutsioon määrata tasu iseendale.

Ka seisneb põhiseaduse § 75 mõte presidendi hinnangul selles, et ära hoida parlamendiliikmete palgaga tegelemine populistlikel kaalutlustel. President leiab samuti, et kõnealuse paragrahvi mõte on kaitsta parlamendivähemust enamuse eest, kes võib mingil põhjusel soovida halvendada poliitilise oponendi olukorda.

Tagasiside