Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata Riigikogu täiskokku esimesele lugemisele pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seadus eelnõu (914 SE), millega hakatakse oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistama riikliku tähtpäevana hõimupäeva. Eelnõu on täiskogus teisipäeval, 25. jaanuaril. Komisjoni ettepanek on eelnõu esimene lugemine lõpetada.
 
„Loodan, et hõimupäev muutub eelkõige rõõmsaks tähtpäevaks, mil mõtleme uhkusega oma rahvuslikule identiteedile ja ühistele juurtele soome-ugri rahvaste seas, mitte ei hakka vaid taaskord peatuma ühistel ajaloolistel kannatustel,” ütles põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde.

Algatajate kinnitusel on hõimupäeva eesmärk paremini teadvustada eestlaste kuulumist soome-ugri rahvaste perre, väärtustada omaenda päritolu, emakeelt ja kultuuripärandit. Hõimupäev oleks Eesti omanäolise keelelise ja kultuurilise identiteedi, rahvusliku omakultuuri päev, ning samuti päev, mil mõelda teiste soome-ugri rahvaste peale, tutvustada nende keeli ja kultuure ning kõnelda hõimurahvaste päevakajalistest probleemidest.

 
Ajalooliselt hakati hõimupäeva oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel tähistama vastavalt 1931. aastal Helsingis toimunud Soome-Ugri IV Kultuurikongressi otsusele. Sellel kongressil osales üle 2000 soome-ugri rahvaste delegaadi Eestist, Soomest ja Ungarist. Samalaadne otsus on kirjas 2000. aastal Helsingis toimunud Soome-Ugri Rahvaste III Maailmakongressi resolutsioonis.
 
Hõimupäeva traditsiooni katkestas Teine maailmasõda ja Eesti okupeerimine, ning uuesti hakati hõimupäev Eestis tähistama 1988. aastal. Kui algselt tähistati seda eelkõige koolides, siis praeguseks on kaasa tulnud üha erinevamaid haridus- ja kultuuriasutusi ning kodanikeühendusi. Alates 1990. aastast on hõimupäevast välja kasvanud nädalapikkune üle Eestimaa toimuv üritustesari, kuhu saabub külla soome-ugri rahvaste kultuuritegelasi, poliitikuid, teadlasi ja folklooriansambleid Venemaalt, Ungarist, Soomest ja mujaltki.
 
Eelnõu on algatanud Riigikogu liikmed Mart Nutt, Toivo Tootsen, Toomas Trapido, Maret Merisaar,Trivimi Velliste, Mart Jüssi, Peeter Tulviste, Urmas Klaas, Enn Eesmaa, Ivi Eenmaa, Marko Mihkelson ja Mari-Ann Kelam.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside