Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas oma teisipäevasel istungil ausa e-hääletamise põhimõtteid ehk e-hääletamise hea tava. Põhiseaduskomisjon otsustas üksmeelselt toetada ausa e-hääletamise põhimõtted ja kutsuda valimistel osalejaid üles nendest printsiipidest kinni pidama.

„Põhiseaduskomisjon pöördus küsimusega ausa e-hääletuse tava toetamise kohta kõigi Riigikogu fraktsioonide poole ja ükski fraktsioon ei olnud hea e-hääletuse tava vastu,“ toonitas põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde.
 
Initsiatiiv arutada põhiseaduskomisjonis e-hääletuse hea tava tuli e-Riigi Akadeemialt. Käesoleva aasta kevadel kutsus akadeemia kokku ekspertide töögrupi, et senise kogemuse valguses analüüsida ja vajadusel täiendada põhimõtteid, mis sõnastati esmakordset enne e-hääletamist 2005. aastal.
e-Riigi Akadeemia programmi direktori Liia Hänni sõnul  on e-hääletamine end igati õigustanud, arvestades et interneti teel hääletamist kasutab järjest rohkem valijaid. „Seda enam väärib aga tähelepanu  ausa e-hääletamise põhimõtete järgimine nii erakondade kui ka valijate poolt,“ märkis Hänni.
 
e-Riigi Akadeemia eestvedamisel koostatud ausa e-hääletuse tava täiendatud versioon koosneb seitsmest punktist, mis näevad muuhulgas ette, et valijaid ei tohi kallutada üht või teist hääletamisviisi eelistama. Samuti ei ole lubatud e-hääletamisele kihutamine selleks arvutit pakkudes või muul moel valijat mõjutades. Ka ei tohi korraldada kollektiivseid e-hääletamise üritusi, kuivõrd seda laadi tegevust võib käsitleda valimisvabaduse rikkumisena. Täielik versioon ausa e-hääletamise põhimõtetest on saadaval Vabariigi Valimiskomisjoni veebilehel www.vvk.ee.
Põhiseaduskomisjoni istungil viibisid e-Riigi Akadeemia esindajatena Liia Hänni ja Ivar Tallo.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside