Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon algatas täna valimisseaduste muutmise seaduse eelnõu, mis põhieesmärgilt taotleb valimiste paremat tehnilist korraldamist. Eelnõu näeb ette hääletamise hõlbustamist haiglates ja ööpäevastes hoolekandeasutustes. Lisaks lõpetab algatatud eelnõu muuhulgas välisriigis viibivatele valijatele pabervalijakaartide saatmise ning täpsustab kandideerijate poolt esitatavaid kohustuslikke andmeid.

Kui kehtiva korra kohaselt peab haiglas või hooldekodus viibiv inimene esitama hääletamiseks õigeaegse ja korrektselt vormistatud taotluse, siis põhiseaduskomisjoni algatatud Riigikogu valimise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu järgi kutsub haigla või hoolekandeasutuse administratsioon jaoskonnakomisjoni hääletamist korraldama ehk inimestel endil kaob vajadus esitada jaoskonnakomisjonile hääletamiseks kirjalik taotlus.

Samuti pikendatakse seadusemuudatusega eelhääletamise aega kinnipidamisasutustes, haiglates ja ööpäevastes hoolekandeasutustes. Kui praegu on see kella 12-20, siis eelnõu pikendab hääletamise aega kella 9-20.

Seadusemuudatus lõpetab ka pabervalijakaartide saatmise välisriiki, sest välisriigis viibivate valijate aadressid muutuvad tihti ning pabervalijakaartide saatmine on kulukas. Uue korra järgi saadetakse välisriigis viibivatele valijatele elektroonilised valijakaardid, mida valijal on võimalik eesti.ee portaali vahendusel tellida. Paberist valijakaartide mittesaatmine vähendab valimiskulusid hinnanguliselt kuni 78 500 eurot.

Eelnõu kohaselt muutuvad ka kandideerijate poolt valimiskomisjonile esitatavad andmed. Kui praegu esitavad kandidaadid eraldi kandideerimisavalduse ja kandidaadi ankeedi, siis tulevikus piisab vaid avalduse esitamisest, kuhu koondatakse kõik kandidaadi poolt esitatavad andmed.

Lisaks näeb eelnõu ette veel maakonna valimiskomisjonile ja Vabariigi Valimiskomisjonile esitatavate valimiskaebuste läbivaatamise aja pikendamise kolmelt tööpäevalt viiele tööpäevale.

„Plaanime seaduse vastu võtta nii kiiresti kui võimalik, et muuta see mõistlikumaks ja sujuvamaks juba 2015. a Riigikogu valimisteks,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste.

Riigikogu pressiteenistus

 

 

 

Tagasiside