Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjonis toimus täna esimene sissejuhatav arutelu erakondade rahastamise süsteemi muutmiseks. Komisjon otsustas jätka arutelu teisipäeval, 25. septembril, kui ka Riigikogu fraktsioonid on oma esialgse seisukoha kujundanud.

Kuna komisjonile esitatud ettepanekud puudutavad nii erakondade rahastamist kui ka muid erakondade korralduse ja valimistega seotud teemasid, jäi komisjonis kõlama arvamus, et teemad tuleks jaotada eraldi blokkidesse ja esmajärjekorras tuleks käsitleda erakondade rahastamist ja seda puudutavat kontrolli, mille suhtes on avalikkus ilmutanud kõige suuremat huvi.

Põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste avaldas arvamust, et alustada tuleks neist ettepanekuist, mis raamatupidamislikult ühtlustaksid erakondade finantsaruandeid ja lihtsustaksid nende kontrollimist.

Tulenevalt põhiseaduskomisjoni üleskutsest esitasid komisjonile oma ettepanekuid erakonnaseaduse ja muude seaduste muutumiseks nii Eesti erakonnad, Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon, mittetulundusühingud kui ka õiguskantsler, riigikontroll ning mitmed avaliku õiguse tunnustatud asjatundjad. Ettepanekud puudutavad erakondade riigipoolset rahastamist (selle vähendamist, kaotamist või võrdsemat jaotamist) ning selle tõhusamat kontrolli, valimiskuludele ülempiiri seadmist, erakondade positiivse netovara nõuet, erakonna liikmete piirarvu vähendamist, kautsjoni kaotamist ja mitmeid muid teemasid.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside