Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon saatis täiskokku esimesele lugemisele Erakond Eestimaa Rohelised fraktsiooni algatatud kohaliku rahvahääletuse seaduse eelnõu (477 SE), mis lubab panna valla, linnavolikogu või -linnavalitsuse õigusaktide vastuvõtmise, muutmise või kehtetuks tunnistamise kohalikule rahvahääletusele. Eelnõu on Riigikogu täiskogus 29. septembril. Komisjon toetas esimese lugemise lõpetamist.

 „Põhiseaduskomisjon toetas põhimõtteliselt vahetu demokraatia kaudu valla- või linnaelanikel oma kodukohatunde suurendamise põhimõtet, kuid leidis eelnõus mitmeid küsitavusi. Seda eelkõige seoses põhiseadusega, mis lubab praegu rahvahääletusele panna vaid seaduseelnõusid või muid riigielu küsimusi. Samuti jätab eelnõu ebaselgeks, kas rahvahääletusele võib panna absoluutselt kõiki kohaliku omavalitsuse õigusakte või mitte, ja kui suur peaks olema hääletajate osalusprotsent rahvahääletusel, et see peegeldaks õigesti kohalike elanike arvamust. Seetõttu pidas komisjon vajalikuks küsida eelnõu kohta arvamust nii õiguskantslerilt, valimiskomisjoni esindajalt kui ka teistelt asjatundjatelt,“ selgitas põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde
 
Algataja selgituse kohaselt on eelnõu eesmärk sätestada kohalik rahvaalgatus nii kehtivate õigusaktide tühistamiseks kui ka uute algatuste seadustamiseks, võttes eeskujus Šveitsis ja ka Saksamaal kujunenud praktika. Algataja kinnitusel peaks kohalik rahvahääletus tegelema ainult kohalike asjadega  ja mitte riigi pädevusse kuuluvate küsimustega. 
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside