Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas oma tänasel istungil Euroopa põhiseaduse lepingu ratifitseerimise seaduse eelnõu (645 SE) menetlemisega edasi minna ja korralda eelnõu sisuline arutelu komisjonis tuleval esmaspäeval 16. jaanuaril. Samal komisjoni istungil on kavas määrata ka eelnõu täiskogu ette saatmise tähtaeg ja kujundada välja komisjoni seisukoht, kas esimene lugemine lõpetada. Seda otsust toetas 9 komisjoni liiget, üks jäi erapooletuks.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Urmas Reinsalu kinnitusel ei ole komisjon lepingu menetlemisega venitanud, vaid oodanud ära Euroopa põhiseaduse lepingu riigiõigusliku analüüsi töörühma põhjaliku raporti. Samas ei pidanud Reinsalu edasist viivitamist enam õigustatuks, kuna eelnõu on olnud Riigikogu menetluses juba üle poole aasta, ilma et seda oleks suunatud esimesele lugemisele.

Tänane arutelu Euroopa põhiseaduse lepingu üle lähtus välisministri Urmas Paeti poolt põhiseaduskomisjonile saadetud kirjast, milles Paet avaldas soovi, et Riigikogu jätkaks Euroopa põhiseaduse lepingu ratifitseerimise eelnõu menetlemist.

Paet viitas Euroopa põhiseaduse lepingu riigiõigusliku analüüsi töörühma seisukohale, et lepingut on võimalik ratifitseerida Riigikogus, millest tulenevalt ei ole viivitamiseks Paeti hinnangul enam põhjust.

Paeti väitel annaks protsessiga jätkamine positiivse signaali ka välispoliitilisest aspektist vaadatuna.

Valitsus esitas Euroopa põhiseaduse lepingu ratifitseerimise seaduse eelnõu Riigikogu menetlusse 10. mail 2005. Seni on lepingu ratifitseerinud 13 riiki. Prantsusmaal ja Hollandis lükati leping rahvahääletusel tagasi.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

[email protected]

Tagasiside